Karpal tünel sendromlu hastalarda medyan sinir iletimi üzerine sıcaklık değişiminin etkisi
The effects of temperature changes on median nerve conduction in patients with carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 487050
  2. Yazar: MERVE YATMAZOĞLU ÇETİN
  3. Danışmanlar: UZMAN SEZİN ALPAYDIN BASLO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Karpal tünel sendromu (KTS)'nda motor ve duysal yanıtları sinir ileti incelemeleri ile değerlendirmek ve sıcaklık değişiminin iletimi aksamış sinir lifleri üzerine etkisini ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmaya Ağustos 2017-Eylül 2017 tarihleri arasında elektromiyografi laboratuvarına yönlendirilen, yaşları 18-65 arasında değişen, anamnez, muayene ve rutin elektrofizyolojik incelemelerle KTS tanısı konulan 30 olgu ile benzer yaşlarda tuzak nöropatisi ön tanısı ile yönlendirilmiş ancak muayene ve rutin elektrofizyolojik incelemeleri normal bulunan 30 sağlıklı katılımcı başvuru sırası gözetilerek dahil edilmiştir. Oda sıcaklığında ekstremite 31-34 0C iken, medyan sinir iletimi çalışılarak KTS tanısı konulan hastalarda ve sağlıklı katılımcılarda önce oda sıcaklığında, takiben ekstremite 34 0C'nin üstüne ısıtılarak ve ardından aynı ekstremite 30 0C'nin altına inecek şekilde soğutularak iletimler tekrarlanmıştır. Sinir ileti ölçümleri bilek kanalında tuzaklanan medyan sinir ve yanında seyreden bilek kanalından geçmeyen ulnar sinir için uygulanmıştır. Klinik skorlama amacı ile Boston sorgulama formu kullanılmıştır. Bulgular: KTS ve sağlıklı kontrol grubunda soğutmakla distal latanslar uzamış, ileti hızları yavaşlamıştır. Motor amplitüdler sıcaklık değişimi ile anlamlı değişkenlik göstermemiş, duysal cevaplar ise sıcaklık artışı ile genlik kaybına uğramıştır. KTS hastalarında; 4. parmak duysal tepe latans farkı ve mikst afferent cevapların latans farkı soğutmakla sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede uzamıştır. Hastalar elektrofizyolojik bulguların şiddetine göre üç alt gruba ayrılarak da irdelenmiştir. Yalnızca hassas elektrofizyolojik yöntemlerle saptanabilen KTS olgularında medyan sinir duysal amplitüdler soğutma ile artmış, izole duysal ve duysal+motor tutulum olanlarda ise medyan motor distal latanslar diğer alt gruplara kıyasla belirgin uzamıştır. Sonuç: Klinik ve elektrofizyolojik bulgularla KTS tanısı konulan hasta grubunun medyan sinir iletimine dair parametrelerinin çoğu sıcaklık değişimine sağlıklı eşdeğerlerine benzer yanıt vermektedir. Hassas elektrofizyolojik yöntemlerin bir kısmı, ölçümü yapılan el soğuk olduğunda KTS tanısı için daha destekleyici olabilir. Ancak, KTS ön tanılı hastalarda elektrofizyolojik inceleme sırasında ekstremitenin soğuk olması, mevcut patolojinin şiddetini tahmine yönelik çıkarsamaları etkileyebilir olduğundan, daha ağır ileti aksamalarının izlenebileceği bu durum yalnızca medyan sinire yandaş, iletiminin normal olması beklenen ulnar sinir ile yapılacak kıyaslamalar sonucunda ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to assess the motor and sensorial responses by nerve conduction studies in carpal tunnel syndrome (CTS), and to investigate the effect of temperature changes on the nerves with delayed conduction. Method: We included August 2017-September 2017 between the dates 30 patients in the study who were aged between 18-65 and were diagnosed CTS by history, examination, and routine electrophysiological studies. Healthy individuals who were about the same age, and were investigated for any kind of entrapment neuropathy and whose examination and routine electrophysiological studies were normal comprised the control group. Nerve conduction studies were performed in both groups in a room temperature of 31-34C, and repeated with the extremity heated above 34C and with the extremity cooled below 30C. Nerve conduction studies were performed for the median nerve that is entrapped in the carpal tunnel and for the ulnar nerve which courses near to the median nerve but is not entrapped in the canal. Boston Questionnaire Score was used for clinical scoring. Results: Distal latencies were prolonged and conduction velocities were slowed in both CTS and healthy control group with cooling of the extremity. Motor amplitudes did not show significant variability with temperature changes but sensory responses lost amplitudes with increased temperature. Median-ulnar nerve sensory peak latency differences recorded from ring finger and palmar median-ulnar mixed nerve latency differences were prolonged more by cooling in CTS patients than healthy controls. The patients were also grouped and analyzed to the extent of the severity of electrophysiological findings. Median sensory response amplitudes were increased by cooling in patients diagnosed CTS with only sensitive electrophysiological studies. Median nerve motor distal latencies were significantly prolonged in patients with isolated sensorial involvement and both sensorial and motor involvement in comparison with the other subgroups. Conclusion: Most of the median nerve conduction parameters of patients diagnosed as CTS via clinical and electrophysiological findings, respond to temperature changes similar to healthy individuals. A few of the sensitive electrophysiological methods may be more supportive of CTS when the examined hand is cold. However, since cooling of the evaluated hand may affect the inferences towards the severity of the pathology, this situation may show more severe conduction delays than expected. If the situation is true, it may only be revealed with the comparisons of the ulnar nerve that is presumed as having normal conduction.