Acil servise başvuran hipertansif hastalarda end organ yakınması ile optik sinir kılıf çapı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
- Tez No: 487077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TOPAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, acil servise ilk başvuruları anında kan basıncı ciddi hipertansiyon değerlerinde saptanan erişkin hastalarda ultrasonografik olarak ölçülen OSKÇ değerlerinin hastaların end-organ yakınma bulgularını, hastaneye yatış oranlarını göstermedeki öngörüsünü araştırmaktır. Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine iki ay döneminde başvuran ve başvuru esnasında ölçülen kan basıncı değerleri sistolik kan basıncı (SKB) 180 mmHg ve üstünde olan veya diyastolik kan basıncı (DKB) 120 mmHg üstünde olan 18 yaş ve üstü 112 hasta çalışmaya alındı. Hastalar, vital bulguları bakıldıktan sonra ilk olarak, end organ hasarını gösteren bulgular açısından değerlendirildi. Bu hastalarda, öykü ve fizik muayene bulgularına göre, tedavi planı düzenlenirken hastaya yatak başı göz ultrasonografi uygulaması ile her iki gözden OSKÇ ölçümleri yapıldı. Tanısal incelemeler, hastanın tanı ve tedavi sürecinde herhangi bir gecikmeye yol açmadı. Hastaların ultrasonografik ölçülen OSKÇ ortalamaları ile end organ yakınmaları, hasta yatış arasındaki ilişki analiz edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objectives: The aim of this study was to investigate the predictions of endoscopic findings of patients with end-organ complaints measured by ultrasound in adult patients who were diagnosed with acute hypertension at the time of initial admission. Methods: A total of 112 patients aged 18 years and over who were admitted to the Istanbul Training and Research Hospital Emergency Department for a period of two months and whose blood pressures measured during admission were greater than 180 mmHg systolic blood pressure (SBP) or diastolic blood pressure (DBP) greater than 120 mmHg were included in the study. Patients were first assessed for evidence of end organ damage after review of vital signs. In these patients, according to history and physical examination findings, while the treatment plan was being prepared, bedside eye ultrasonography was applied to the patient and ONSD measurements were made on both eyes. Diagnostic examinations did not cause any delay in the diagnosis and treatment of the patient. The relationship between ultrasonographic ONSD averages, end organ complaints and patient admission were analyzed.