Hipertansif ivedi ve hipertansif acil hastalarında Tp-e aralığı, Tp-e/Qt ve Tp-e/Qtc oranlarının değerlendirilmesi
Evaluation of Tp-e interval, Tp-e/QT AND Tp-e/QTc ratios in hypertensive urgent and hypertensive emergency patients
- Tez No: 911914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ AYGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş: Hipertansiyonun komplikasyonlarından olan hipertansif kriz; sistolik kan basıncının 180 mmHg ve/veya diyastolik kan basıncının 120 mmHg üzerinde olması olarak tanımlanır. End-organ hasarı olup olmaması durumuna göre hipertansif acil ve hipertansif ivedi olarak iki alt gruba ayrılır. Hipertansiyon ve komplikasyonlarının kardiyak aritmilerin patogenezinde rol oynadığı bilinmektedir. Elektrokardiyorgrafi, kardiyak aritmilerin tanısının konulmasındaki altın standart rolünü korumaktadır. Aritmi öngörücüsü olarak Tp-e aralığı, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc oranları aon zamanlarda yaygın olarak kullanmaya başlanmıştır. Bu çalışmamızda; hipertansif ivedi ve hipertansif acil hastalarında Tp-e aralığı, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc oranlarını değerlendirerek ventriküler aritmi riskini ortaya konulması amaçlanmaktadır. Ayrıca kan basıncı yüksekliği ile Tp-e aralığı, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc oranları arasındaki ilişki değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 01.06.2022 tarihi ile 31.01.2024 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Acil Servise başvuran hipertansif kriz hastaları prospektif olarak değerlendirldi. Hastaların elektrokardiyografilerinde Tp-e aralığı, Tp-e/QT ve Tp-e/QTc oranları hesaplanarak değerlendirldi. Bulgular: Çalışmamıza 235 olgu dahil edildi. Olguların 134 (%57)'ü kadın, 101 (43)'ü erkek idi. 130 olgu hipertansif ivedi grubuna, 45 olgu hipertansif acil grubuna ve 60 olgu kontrol grubuna dahil edildi. Olguların yaş ortalaması hipertansif acil durum için 64.22±9.48, hipertansif ivedi durum 60.85±10.5, kontrol grubu için ise 62.82±9.5 olarak belirlenmiştir (p˃0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Hypertensive crisis, one of the complications of hypertension, is defined as a systolic blood pressure above 180 mmHg and/or diastolic blood pressure above 120 mmHg. It is divided into two subgroups as hypertensive emergency and hypertensive urgent according to the presence or absence of end-organ damage. Hypertension and its complications are known to play a role in the pathogenesis of cardiac arrhythmias. Electrocardiography remains the gold standard for the diagnosis of cardiac arrhythmias. Tp-e interval, Tp-e/QT and Tp-e/QTc ratios have recently been widely used as arrhythmia predictors. In this study, we aimed to evaluate Tp-e interval, Tp-e/QT and Tp-e/QTc ratios in hypertensive urgent and hypertensive emergency patients to determine the risk of ventricular arrhythmia. We also evaluated the relationship between elevated blood pressure and Tp-e interval, Tp-e/QT and Tp-e/QTc ratios. Materials and Methods: In this study, hypertensive crisis patients admitted to Ordu University Emergency Department between 01.06.2022 and 31.01.2024 were prospectively evaluated. Tp-e interval, Tp-e/QT and Tp-e/QTc ratios were calculated and evaluated in the electrocardiograms of the patients. Results: A total of 235 patients were included in our study. 134 (57%) were female and 101 (43%) were male. 130 cases were included in the hypertensive urgent group, 45 cases in the hypertensive emergency group and 60 cases in the control group. The mean age of the subjects was 64.22±9.48 years for hypertensive emergency group, 60.85±10.5 years for hypertensive emergency group and 62.82±9.5 years for control group (p˃0.05).