Mikropapiller tip invaziv meme karsinomlarında tümör hücreleri ve onları çevreleyen kanser ilişkili fibroblastlarda galectin-3'ün immunhistokimyasal ekspresyonu ve klinik-patolojik parametreler ile ilişkisi
Immunohistochemical expression of galectin-3 in tumor cells and peritumoral cancer associated fibroblasts in micropapillary breast carcinoma and their relationship with clinical-pathological parameters
- Tez No: 487079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CANAN KELTEN TALU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamızda kendine özgü morfolojisi olan İMPK'larda bu morfolojinin şekillenmesinde tümör hücreleri ve çevre stromada Galectin-3'ün hücre adhezyonuna yönelik rolünü araştırmayı amaçladık. Bunun için tümör ve çevre stromadaki Galectin-3 immunhistokimyasal ekspresyon düzeyini, İMPK ile mikropapiller morfoloji sergilemeyen ve moleküler olarak alt tipleme yaptığımız meme karsinomları ile karşılaştırdık. Kliniğimizde 2010- 2016 yılları arasında incelenmiş 860 meme karsinomu rezeksiyon materyaline ait hematoksilen& eozin boyalı preparatlar retrospektif olarak yeniden değerlendirildi. Tanı anında metastatik hastalığı olan, neoadjuvan tedavi almış, klinik takip bilgileri veya bloklarına ulaşılamayan olgular çalışma dışı bırakıldı. %10 ve üzeri mikropapiller komponent içeren olgular ayrıldı. Galectin-3 immünhistokimyasal boyanma özelliklerini karşılaştırmak üzere, moleküler olarak alt tiplendirilmiş ve mikropapiller morfoloji göstermeyen toplam 72 invaziv meme karsinomu olgusu not edildi. Buna göre çalışmaya 35 İMPK olgusu ile 72 non-İMPK olgusu (17 olgu Luminal A, 18 olgu Luminal B, 20 olgu HER2, 17 olgu Triple negatif meme karsinomu) dahil edildi. İnvaziv tümöral hücrelerde Galectin-3 immunhistokimyasal boyanma düzeyi arasındaki anlamlı tek fark İMPK ile Luminal A grubu arasında saptandı. Buna göre İMPK grubunda, tümör hücrelerinde Galectin-3 ekpresyonu, Luminal A grubunu oluşturan tümör hücrelerine göre daha fazla idi. Her iki grup arasında stromal fibroblastlarda Galectin-3 ekspresyonu bakımından fark saptanmadı. Stromal fibroblastlarda Galectin-3 ekspresyonu bakımından anlamlı tek fark ise İMPK grubu ile triple negatif meme karsinomları arasında saptandı. Buna göre stromal fibroblastlarda Galectin-3 ekspresyon kaybı triple negatif meme karsinomlarında daha belirgindi. Çoğu Luminal A fenotipte olgudan oluşan İMPK grubunda, tümör hücrelerinde Galectin-3 ekspresyonunun, karşılaştırma yapılan Luminal A grubuna göre daha yüksek olması, mikropapiller morfolojinin şekillenmesinde Galectin-3'ün bir rolü olabileceğini düşündürmüştür. Genel bir bilgi olarak, İMPK'lar daha çok anjiolenfatik invazyon ile aksiller lenf nodu metastazı yaparken, triple negatif meme karsinomları daha çok organ metastazı (akciğer, beyin gibi) yapmaktadır. Bu durumu göz önüne aldığımızda İMPK grubunda stromal fibroblastlardaki Galectin-3 ekspresyonunun triple negatif meme karsinomu grubuna göre korunuyor olması, İMPK olgularında triple negatif meme karsinomlarından daha farklı mekanizmalar üzerinden tümör yayılımı ve metastazı gelişebileceğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
We investigate the role of galectin-3 on cell adhesion within the tumor cells and in peritumoral stromal fibroblast in patients with primary micropapillary carcinoma of the breast. We aimed to search the role of Galectin-3 on the unique morphology of micropapillary formation. We compared the immunohistochemical staining levels of Galectin-3 (both in tumor cells and stromal fibroblast) between the group of IMPC and each of molecularly subdivided groups of non-IMPC. We reviewed the H&E stained slides obtained from surgical excision materials of 860 cases with primary breast carcinoma, retrospectively. The exclusion criterias for the study were as these; metastatic disase at the time of diagnosis, the presence of history for neoadjuvant chemotherapy, the absence of clinical follow-up and absence of paraffin blocks for immunostaining. The presence of at least 10 % of micropapillary component was required for IMPC group. In this study, there were 35 cases in IMPC and 72 cases in non-IMPC group (17 cases were in Luminal A, 20 in luminal B, 20 in HER2 and 17 cases in TNBC). There was a statistically significant relationship only between the IMPC and Luminal A group in terms of the immunostaining levels of Galectin-3 within the invasive tumor cells. According to this, expression of Galectin-3 within the tumor cells of IMPC group was more than that of tumor cells in Luminal A group. However, no significant relationship was found for Galectin-3 expression in peritumoral stromal fibroblasts between these two group. The significant difference for Galectin-3 expression in peritumoral stromal fibroblast was found only between the groups of IMPC and TNBC. According to this, the loss of Galectin-3 expression was more prominent in stromal fibroblasts of TNBC group than that of stromal fibroblasts of IMPC. Since the tumor cells in IMPC group (mostly in Luminal A phenotype) has a higher expression levels of Galectin-3 in contrast to Luminal A group (Non-IMPC), we considered that Galectin-3 may have a role in forming the micropapillary structures. As a general knowledge, whereas IMPCs have a tendency to lymphovascular invasion and lymph node metastasis, TNBCs show metastases to the visceral organs such as the lung and brain. In this study, the preservation of Galectin-3 expression in stromal fibroblasts of IMPC compared to stromal fibroblasts of TNBC let us consider that IMPC has different mechanisms responsible for tumor infiltration and metastasis than TNBC.