Laparoskopik kolesistektomilerde minimal akım sevofluran anestezisinin kan gazı ve hemodinami üzerine etkisi
The effect of minimal flow sevoflurane anesthesia on blood gas and hemodynamics in laparoscopic cholecystectomies
- Tez No: 659338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SURHAN ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Düşük akım anestezi teknikleri, son yıllarda sevofluran ve desfluran gibi düşük çözünürlüklü volatil ajanların ve modern anestezi cihazlarının geliştirilmesiyle tekrar popülarite kazanmıştır. Taze gaz akımını olabildiğince azaltmak, kullanılan volatil ajan miktarını azaltacağından hava kirliliğini önler, daha düşük maliyet sağlar, aynı zamanda yeniden-solutma sistemlerinin de kullanımıyla solunum yollarında ısı ve nem korunmuş olur. Laparoskopik cerrahi; minimal invaziv olması, postoperatif ağrının daha az olması, yara yeri enfeksiyonlarının daha az görülmesi, hastaların hastanede yatış süresinin kısalması ve hastaların operasyon sonrasında normal yaşamlarına daha erken dönmesini sağlaması nedeniyle açık cerrahi tekniklere göre üstünlük sağlamaktadır. Amacımız, laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında sevofluran ile minimal akım anestezi uygulamasının hemodinami ve arter kan gazı parametreleri üzerindeki etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, elektif laparoskopik kolesistektomi geçirecek 18-65 yaş arası, ASA (American Society of Anesthesiologists) sınıf I-II olan 70 olgu dahil edildi. Olgular bilgisayar yöntemiyle rasgele olarak seçildikten sonra taze gaz akımı (TGA) 0,5 L.dk-1 olan Grup M (minimal akım grubu) ve TGA 4 L.dk.-1 olan Grup K (yüksek akım anestezi/kontrol grubu) olarak iki eşit gruba ayrıldı. Tüm olguların demografik verileri, anestezi süreleri, operasyon süreleri, derlenme süreleri, hemodinamik parametreleri ve arter kan gazı parametreleri kaydedildi. Her iki grupta toplanan hasta verileri istatiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Minimal akım ve yüksek akım olan grupta olguların yaşı, cinsiyet dağılımı, vücut kitle indeksi, ASA dağılımı, cerrahi işlem süresi, anestezi süresi farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Low-flow anesthesia techniques have regained popularity in recent years with the development of low solubility volatile agents such as sevoflurane and desflurane, and modern anesthesia devices. Reducing the flow of fresh gas as much as possible will reduce the amount of volatile agent used, thus preventing air pollution, providing lower costs, and also preserving heat and moisture in the respiratory tract by using rebreathing systems. Laparoscopic surgery is superior to open surgical techniques due to its minimally invasive nature, less postoperative pain, less incidence of wound infections, shortening the hospitalization, and allowing patients to return to their normal lives sooner after the operation. Our aim is to investigate the effect of minimal flow anesthesia with sevoflurane on hemodynamics and arterial blood gas parameters in laparoscopic cholecystectomy operations. Material and Method: Seventy patients with ASA (American Society of Anesthesiologists) class I-II between the ages of 18-65 undergoing elective laparoscopic cholecystectomy were included in the study. After the patients were randomly selected by computer, they were divided into two equal groups as Group M (minimal flow anesthesia group) with fresh gas flow 0,5 L.min-1 and Group C (high flow anesthesia/ control group) with fresh gas flow 4 L.min-1. In both groups. Demographic data, duration of anesthesia, operation times, recovery times, hemodynamic parameters and arterial blood gas parameters of all patients were recorded. The patient data collected in both groups were compared statistically. Results: In the minimal flow and high flow group, there was no difference between the age, gender distribution, body mass index, ASA distribution, duration of surgery, duration of anesthesia.