Giresun ilinde buzağı yetiştiriciliği uygulamaları ve sorunları
Calf breeding practices and problems in Giresun province
- Tez No: 779111
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AYDIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KABAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmada Giresun ili ve ilçelerindeki işletmelerin buzağı yetiştiriciliği uygulamaları ve sorunlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Giresun il merkezi ve 15 ilçesinde rastgele seçilen 280 işletme sahibiyle yüz yüze anket yapılmıştır. Excel programına girilen veriler gerekli sınıflandırma ve sınıf kodları yazıldıktan sonra SPSS istatistik programında frekans analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar sayısal ve oransal olarak tablolarda gösterilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan işletme sahiplerinin %33,6'sı 41-50 yaş arasında, sığır yetiştiriciliği deneyim süresi 11-20 yıl arasında (%37,1) ve %32,9'ununda ilkokul mezunu olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerin %75,6'sında işletme büyüklüğünün 10 baş sığırdan az olduğu, aynı şekilde ahır kapasitesinin de %64,3'ünde 10 baştan az olduğu belirlenmiştir. İşletmelerde yeni doğan buzağılara kolostrum verilme oranı %87,9, yeni doğan buzağıya kolostrumun ilk veriliş zamanı 1-2 saat içerisinde %79,4, kolostrumun buzağıya günde 2 öğün verilme oranı %70,6 olarak belirlenmiştir. Buzağılara süt içirme %77 oranında anneyi emerek verildiği, işletmelerde %46,5 oranında buzağı mamasının kullanıldığı ve işletmelerin %33,9'unun buzağıları 61-90 günlük yaşta sütten kestikleri tespit edilmiştir. Buzağılara ilk su verme zamanı %40,9 oranında üçüncü haftadan itibaren, yem vermeye başlamanın %33,2 oranında 51 günden fazla yaşta, kuru ot verilme zamanının %27,3 oranında 10 günden fazla yaşta olduğu belirlenmiştir. Buzağılarda işletme sahiplerinin %61,1'inin göbek kordonu bakımı yaptığı, gebe ineklere ve buzağılara septisemi aşısının yapılma oranı ise sırası ile %36,1 ve %55,4 olduğu görülmüştür. İşletmelerde buzağı ölümlerinin %43,1 oranında olduğu, %46,6 oranında ilk 3 günlük yaşta ve %46,2 oranında ise septisemi sebebi ile meydana geldiği belirlenmiştir. Sonuç: Buzağı yetiştiriciliği süt ve et sığırcılığı sektörünün sürdürülebilirliği açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle teşviklerin artırılması ve bu konuda yetiştiricilerin bilgilendirilmesi ve teşviki sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the calf breeding practices and problems of the enterprises in Giresun province and its districts. Method: A face-to-face survey was conducted with 280 randomly selected business owners in Giresun city center and 15 districts. After the necessary classification and class codes were written for the data entered into the Excel program, frequency analyzes were made in the SPSS statistical program. The results obtained are shown in the tables numerically and proportionally. Results: It was determined that 33.6% of the business owners participating in the study were between the ages of 41-50, their cattle breeding experience was between 11-20 years (37.1%) and 32.9% of them were primary school graduates. It was determined that in 75.6 % of the holdings, the size of the holding was less than 10 heads, and in the same way, in 64.3% of the barns, the barn capacity was less than 10 heads. The rate of giving colostrum to newborn calves was determined as 87.9%, the first administration time of colostrum to newborn calves within 1-2 hours was determined as 79.4%, and the rate of giving colostrum to calves twice a day was 70.6%. It has been determined that 77% of the calves are given milk by sucking the mother, 46.5% of the farms use calf food, and 33.9% of the farms wean the calves at the age of 61-90 days. It has been determined that the first watering time to the calves is 40.9% from the third week, 33.2% of the calves start to feed is more than 51 days old, and 27.3% of the calves are more than 10 days old. It was observed that 61.1% of business owners in calves performed umbilical cord care, and the rate of septicemia vaccination of pregnant cows and calves was 36.1% and 55.4%, respectively. It was determined that the rate of calf deaths in the farms was 43.1%, 46.6% occurred in the first 3 days of age and 46.2% occurred due to septicemia. Conclusion: Calf breeding is very important for the sustainability of the dairy and beef cattle industry. For this reason, incentives should be increased and the breeders should be informed and encouraged on this issue.