Gebeliğin erken dönemlerinde sıçan uterus dokusunda vasküler endotelyal büyüme faktörü'nün (VEGF) ekspresyonu
Expression of vascular endothelial growth factor (VEGF) in the rat uterine tissue during early pregnancy
  1. Tez No: 487151
  2. Yazar: BÜŞRA ŞEN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Anjiyogenez, implantasyon ve desidualizasyon sırasında önemli ayırt edici özelliktir. Fizyolojik koşullar altında mevcut damarlardan yeni kan damarlarının gelişme süreci olarak tanımlanan anjiyogenesiz, ilk olarak reproduktif döngü ve gebelik sırasındaki canlıların uterus ve ovaryumlarında ortaya çıkar. Başka bir deyişle vasküler geçirgenlik ve anjiyogenesiz, başarılı implantasyon, desidualizasyon ve plasentasyon için önemlidir. Anjiyogenesiz, proanjiyogenik ve antianjiyogenik faktörler aracılığıyla karmaşık bir kontrol sistemi tarafından düzenlenir. En önemli ve en yaygın çalışılan vaskulojenik ve proanjiyogenik faktör, vasküler endotelyal büyüme faktörüdür (VEGF). Son çalışmalar, VEGF'nin embriyo implantasyonu ve embriyonik vaskülogenezis ile yakından ilişkili olduğunu göstermekle beraber daha çok farklı türlerde, mRNA ve reseptör düzeyindedir. Bu çalışmada, gebeliğin erken dönemlerindeki sıçan uterus dokusunda VEGF ekspresyonu araştırılmıştır. Çalışmada gebeliğin 0, 1, 3, 5 ve 7. günlerinde sıçanlardan immunohistokimyasal analizler için uterus doku alanları toplanmış, VEGF immun lokalizasyonları belirlenmiş, elde edilen sonuçlar semiquantatif olarak değerlendirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, erken gebelik döneminde sıçan uterus dokusunda VEGF immunekspresyonlarının güçlü olduğu ve implantasyon öncesi, implantasyon ve desidualizasyon esnasında önemli rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is an important distinguishing feature during implantation and decidualization. Under physiological conditions, angiogenesis, which is defined as the process of development of new blood vessel from existing vessels occurs first in the uterus and ovaries living organisms during reproductive cycle and pregnancy. In other words, vascular permeability and angiogenesis are important for succesful implantation, decidualization and placentation. Angiogenesis is regulated by a complex control system via proangiogenic and antiangiogenic factors. The most important and most widely studied vasculogenic and proangiogenic factor is vascular endothelial growth factor (VEGF). Recent studies have shown that VEGF is closely associated with embryo implantation and embryonic vasculogenesis. However early studies are on the mRNA level and receptors of VEGF. In this study, VEGF expression was investigated in rat uterine tissue of early pregnation. The uterine tissue areas were collected for immunohistochemical analysis from the rat on days 0, 1, 3, 5 and 7 of gestation in the study, VEGF immunolocalizations were determined, results obtained were evaluated semiquantatively. The study concluded that VEGF immunexpression in rat uterine tissue is strong during early pregnancy and may play important role before implantation, implantation and decidualization