Gebeliğin erken dönemlerinde sıçan uterus dokusunda heparin bağlayıcı epidermal büyüme faktörü'nün (HB-EGF) ekspresyonu
Expression of heparin binding epidermal growth factor (HB-EGF) in the rat uterine tissue during early pregnancy
- Tez No: 487152
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İmplantasyon esnasında blastosistin uterus lümen epiteli ile başarılı bir şekilde kaynaşması, aralarındaki karşılıklı sinyalleşme sonucu gerçekleşir. Yapılan çalışmalarda bu karşılıklı sinyalleşmede büyüme faktörlerinden Epidermal Büyüme Faktörü ailesinin bir üyesi olan Heparin Bağlayıcı Epidermal Büyüme Faktörü'nün (HB-EGF) rol oynadığı bildirilmektedir. İnsan dahil diğer türlerde kültür ortamında ya da farklı teknikler ile yapılan çalışmalarda, HB-EGF'nin blastosist implantasyonunun hemen öncesinde uterusta ekspre edildiği blastosist yapışmasını, gelişimini ve büyümesini desteklediği kaydedilmiştir. Ancak erken gebelik esnasında HB-EGF'nin sıçan uterus dokusundaki immunekspresyonuna dair bilgiye rastlanılmamıştır. Bu çalışma ile, gebeliğin erken dönemlerinde sıçan uterus dokusunda HB-EGF immunekspresyonu araştırılmıştır. Çalışmada gebeliğin 0, 1, 3, 5 ve 7. günlerinde sıçanlardan immunohistokimyasal analizler için uterus doku örnekleri toplanmış, HB-EGF immun lokalizasyonları belirlenmiş, elde edilen sonuçlar semiquantatif olarak değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda, erken gebelik döneminde sıçan uterus dokusunda HB-EGF immunekspresyonlarının semiquantitatif olarak ekspre olduğu, bu nedenle de preimplantasyon, implantasyon ve desidualizasyon süreçlerinde önemli bir rol oynayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The successful fusion of the blastocyst with the uterine luminal epithelium during implantation results in a mutual signaling between them. It has been reported that the Heparin Binding Epidermal Growth Factor (HB-EGF), a member of the Epidermal Growth Factor family, plays a role in this reciprocal signaling. HB-EGF was expressed in uterus immediately prior to blastocyst implantation and promotes blastocyst adhesion, development and growth, in other species, including humans, in culture or through different techniques. However no information is available about immunexpression in the rat uterine tissue during early pregnancy. With this study, HB-EGF immunexpression was investigated in the rat uterus during pregnancy. Uterine tissue specimens were collected for immunohistochemical analysis from rats on days 0, 1, 3, 5 and 7 of gestation in the study, HB-EGF immunlocalization was determined and the results obtained were evaluated semiquantatively. At the end of the study, it was concluded that HB-EGF immunoexpression in the rat uterus was semiquantitatively expressed during the early pregnancy period and therefore it may play important roles in preimplantation, implantation and decidualization processes.