İzokinetik diz değerlendirme protokollerinin oluşmasında 60º/ saniye ve 180º/ saniye açısal hızlara özel gerekli tekrar sayısının belirlenmesi
Determining the number of repetitions to establish isokinetic knee evaluation protocols specific to angular velocities of 60º/second and 180º/second
- Tez No: 487158
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE ÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmamız, 60º/saniye ve 180º/saniye açısal hızlarda izokinetik diz fleksiyon ve ekstansiyon pik tork değerlerinin meydana geldiği standart tekrar sayısını belirlemek ve tekrar sayısı üzerinde etkisi olan demografik faktörleri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya en az 1 yıldır spor yapmakta olan 196 sporcu (judo, voleybol, grekoromen güreş, atletizm ve cimnastik) dahil edildi. Sporcuların diz fleksiyon ve ekstansiyon kaslarının konstantrik-konsantrik izokinetik kas kuvvet ölçümleri, ISOMED 2000 izokinetik dinamometre ile gerçekleştirildi. Değerlendirme test protokolü, 60º/saniye'de 10 tekrar diz fleksiyon-ekstansiyon ve 180º/saniye'de 30 tekrar diz fleksiyon-ekstansiyon hareketinden oluştu. Çalışmamız sonucunda; sporcuların 60o/saniye açısal hızda, diz fleksiyon pik tork değerlerine 2-3 tekrarda; diz ekstansiyon pik tork değerlerine ise 2. tekrarda ulaştığı belirlendi. 180o/saniye açısal hız için ise pik tork tekrar sayısının diz fleksiyon hareketi için 3-4 tekrar; diz ekstansiyonu hareketi için 2-3 tekrar gerektirdiği sonucuna varıldı. Altmış o/saniye açısal hızda; dominant tarafta diz fleksiyon pik tork tekrar sayılarının cinsiyet ve branşa göre, diz ekstansiyonu tekrar sayılarının sadece cinsiyete göre, non-dominant tarafta diz ekstansiyonu tekrar sayılarının yaş kategorilerine göre farklı olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Our study was performed to determine the standard repetition number at which isokinetic knee flexion and extension's peak torque values occur at angular velocities of 60º/second and 180º/second and to identify demographic factors that can affect repetition numbers. 196 athletes (judo, volleyball, Greco-Roman wrestling, athletics, gymnastics) who have been engaged in sports for at least 1 year have been included to study. Concentric-concentric muscle strength of the knee flexor and extensor muscles of the athletes were evaluated with ISOMED 2000 isokinetic dynamometer. The evaluation test protocol consisted of 10 repetition knee flexion-extension at 60°/second and 30 repetition knee flexion-extension at 180°/second. It was determined that athletes reached in knee flexion peak torque values in 2-3 repetitions while they reached knee extension peak torque values at second repetition. It was concluded that 3-4 repetition for knee flexion motion's peak torque values, 2-3 repetitions for knee extension were needed. At angular velocity of 60o/second; on the dominant side, it was determined that knee flexion peak torque repetitions differ by gender and sport branches, while knee extensions' repetitions differ only by sex and on the non-dominant side, knee extensions' repetitions differ by age category. At angular velocity of 180º/second; on the dominant-non-dominant side, the peak torque repetitions of the knee extension were found to be different according to the sport branches and gender.