Sağlıklı term yenidoğanlarda topuk kanı alma öncesi uygulanan sıcak uygulamanın ağrı düzeyi, konfor düzeyi ve işlem süresine etkisi
Healthy term newborn infants before getting heel pain level, comfort level, and the application is applied hot process duration of effect
  1. Tez No: 487167
  2. Yazar: ÖZLEM KARABIYIK OĞURLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN YILDIZLAR, YRD. DOÇ. DR. ESRA TURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma sağlıklı term yenidoğanlarda topuk kanı alma öncesi uygulanan sıcak uygulamanın ağrı düzeyi, konfor düzeyi ve işlem süresine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırma, Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Kadın Doğum Servisi-4 'te Haziran- Eylül 2015 tarihleri arasında anne yanında yatan ve çalışmayı kabul eden 80 sağlıklı term yenidoğan ile gerçekleştirildi. Araştırmada“NIPS Ölçeği”,“Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research healthy term newborns before getting heel pain level, the level of comfort of the hot application applied and was made in order to determine the effect of the duration of the process. Research, maternity and children's hospital obstetrics and Gynecology Service in June-September, 2015, next to his mother between inpatients and healthy term newborns who agreed to work with 80. The scale of“,”study“NIPS SLIPS Newborn Comfort Behavior Scale”was used.