Ailevi akdeniz ateşi hastalığında , serum kalprotektin düzeyi ile kolşisin direnci , atak ve inflamatuar belirteçler arasındaki ilişki
In familial mediterranean fever , relation between serum calprotectin levels and colchicine resistance , attack and inflammatory markers
  1. Tez No: 487173
  2. Yazar: MERVE GÖKÇEN POLAT
  3. Danışmanlar: UZMAN SELMA KARAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF), sıklıkla yüksek ateşin eşlik ettiği, ortalama 1-3 gün süren tekrarlayıcı ataklarla karakterize, serozal yüzeylerin inflamasyonuyla seyreden otoinflamatuar bir hastalıktır. AAA hastalarındaki inflamatuar sürecin anormal pirin tarafından aşırı aktive olan IL-1β ve Nükleer faktör kappa B (NF-κB) aracılığıyla olduğu düşünülmektedir. Kalprotektin ise yeni tanımlanmış bir sitokindir. Çeşitli doku yaralanmalarına ve inflamasyona yanıt olarak artış gösterdiği tespit edilmiştir. Kalprotektinin hem sentezinin hem de etki mekanizmasının NF-κB aktivasyonu vasıtasıyla olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada AAA hastalarında serum kalprotektin düzeyi ile kolşisin direnci, atak ve diğer inflamatuar beliteçlerle arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık.Çalışmamız 32 atak, 64 ataksız dönemde olan AAA hastası ve 40 sağlıklı, 40 RA kontrol grubu üzerinde yapıldı. Çalışmamızdaataklı hastalarda, ataksız hastalara göre kalprotektin (p0,05) düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterrenean Fever (FMF) is an autoinflammatory disease which characterized with recurrent febrile attacks lasting 1-3 days and inflammation at serosal surfaces.The inflammatory process in FMF patients is thought to be mediated by IL-1β and nuclear factor kappa B (NF-κB), which are overactivated by abnormal pyrine. Calprotectin is a newly defined cytokine. It has been found to increase in response to various tissue injuries and inflammation. It's suggested that both the synthesis and the mechanism of action of calprotectin are indicated by NF-κB activation. In this study, we aimed to evaluate the relationship between serum calprotectin level and colchicine resistance, attack and other inflammatory markers in FMF patients.Our study was conducted on 32 FMF patients during attack period, 64 FMF patients on non-exacerbation period, and 40 healthy controls, 40 RA control groups. In our study, exacerbated patients were found to have significantly higher calprotectin levels (p0,05) in patients with resistance to colchicine.