Kronik karaciğer yetmezlikli hastalarda gelişen spontan bakteriyel peritonit tedavisinde ilk seçenek olan sefotaksimin klinik etkinliğinin araştırılması ve empirik tedavideki yeri
To investigate the clinical efficacy of cefotaxime as the first choice in the treatment of spontaneous bacterial peritonitis in patients with chronic liver failure and to evaluate the role of empirical treatment
  1. Tez No: 487174
  2. Yazar: GÜLHAN ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. SEYİT UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç: Spontan bakteriyel peritonit (SBP) asit polimorfonükleer lökosit (PMNL) sayısının >250/ mm³ ve asit kültür sonucunda üreme olmasıdır. SBP siroz hastalarında görülen önemli bir enfeksiyöz komplikasyondur. Empirik tedavide en çok 3. kuşak sefalosporin (sefotaksim) tercih edilmektedir. Bu çalışmada empirik tedavide kullanılan sefotaksimin klinik etkinliğini araştırmayı, klinik olarak yanıtsız ya da sefotaksime dirençli bakterilerin etken olduğu olgularda hastalara ait risk faktörlerini ortaya koymayı ve SBP empirik tedavisinde alternatif bir seçenek oluşturmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01 Eylül 2015 - 01 Eylül 2016 tarihleri arasında karaciğer sirozuna bağlı asiti olan 97 spontan asit enfeksiyonlu (SAE) hasta dahil edildi. Veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 22.0 paket programı ile analiz edildi. İstatiksel analizde Fisher's Exact Test veya Pearson ki-kare testi kullanıldı ve 0,05'ten küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hastaların 41'i kadın (%42.3) ve tüm hastaların yaş ortalaması 63.6±14.2 idi. 97 SAE; %22.7'si SBP %77.3'ü kültür negatif nötrositik asit olarak saptandı. Asit sıvısı kültürlerinde (%72.7) (16/22) gram pozitif bakteri, %22.3 (5/22) gram negatif bakteri izole edildi. Kültürde en çok izole edilen bakteri (12/22) %54.4 oranıyla koagülaz negatif stafilakoktu. Çalışmamızda empirik sefotaksim başlanan 93 hastanın %49.5'inde tedaviye yanıt alınmadığı için tedavi değişikliği yapıldı. Sefotaksime yanıtsız olgularda; önceden geçirilmiş peritonit öyküsü, endoskopi, kolonoskopi, profilaktik antimikrobiyal tedavi ve son 3 ayda hastane yatışı gibi risk faktörleri araştırıldı fakat istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Etken bakterilerde in vitro (doğal/kazanılmış) sefotaksim direnci %63.7, in vivo direnç (10/22) %46 saptandı. Sonuçlar: Asit sıvısında kültürde üreme oranımız literatürden düşük bulundu. Kültür üremelerinde son zamanlarda prevelansı artan GPB (çoğunluğu KNS) oranı çalışmamızda da yüksek bulundu. Empirik sefotaksim tedavi yanıtı %50.5 idi ve SBP'lerde in vitro sefotaksim direnci in vivo dirençten yüksek bulundu. Hastaların takibinde ve antibiyotik değişikliğinde, direnç durumundan daha çok klinik ve laboratuvar yanıtı dikkate alınmalıdır. Son yıllarda siroz hastalarında profilaksi kullanımının artması, enfeksiyonlara maruziyet ve hastane yatışlarının artması, endoskopi ve kolonoskopi yapılması, mikrobiyal florada değişiklik dirençli suşların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Olgu sayısının daha fazla olduğu serilerde o bölgenin mikrobiyolojik etkenlerine, antibiyotik dirençlerine ve hastaya ait risk faktörleri dikkate alınarak empirik tedavi planlamaları uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Spontaneous bacterial peritonitis is defined as the number of polymorphonuclear leucocytes in the acid> 250 / mm³ with a positive culture result. Spontaneous bacterial peritonitis is an important infectious complication of cirrhotic patients. The third generation cephalosporin (cefotaxim) is the most preferred antibiotic in empiric treatment. In this study, we aimed to investigate the clinical efficacy of cefotaxime used in empirical therapy and to reveal the risk factors of the disease in cases of clinically unresponsive or cefotaxime resistant bacteria and to provide an alternative option in SBP empirical treatment. Materials and Methods: Between 01 September 2015 and 01 September 2016, 97 patients with spontan acid infection who had ascites related to cirrhosis were included in the study. The data were analyzed using the Statistical Package for the Social Sciences 22.0 package program. Fisher's Exact Test or Pearson Chi-square test was used for statistical analysis and p values less than 0.05 were considered statistically significant. Results: 41 of the patients were female (42.3%) and the mean age of all patients was 63.6 ± 14.2. Of 97 SAE 22.7% were SBP and 77.3% were identified as culture negative neutrocytic acid. In acidic liquid cultures gram positive bacteria (72.7%) (16/22) and 22.3% (5/22) gram negative bacteria were isolated. The most isolated bacteria in the culture (12/22) were coagulase negative staphylococci (54.4%). Treatment changes were made in 49.5% of the 93 patients in whom no treatment response was received with empirical cefotaxime treatment. We searched the risk factors for cefotaxime resistance such as previous peritonitis, endoscopy or colonoscopy studies, prophylactic antimicrobial therapy and hospitalization in the last 3 months but there was no statistically significant difference (p> 0,05). In vitro (natural / recovered) cefotaxime resistance was 63.7% and in vivo resistance (10/22) was 46%. Conclusion: Culture positivity in acid liquid was lower than literature. The rate of GPB (majority of CNS), which has recently increased, was also high in our study. Empiric cefotaxime treatment response was 50.5% and in vitro cefotaxime resistance in SBP was higher than in vivo resistance. For this reason, clinical and laboratory responses should be considered in the follow-up of these patients and in the antibiotic decisions. Increased use of prophylaxis in cirrhotic patients, exposure to infections and increased hospitalizations, endoscopy and colonoscopy have led to the emergence of resistant strains. Empirical treatment planning will be appropriate in the series where there are more cases, considering the microbiological factors of that region, antibiotic resistance and the risk factors of the patient.