Ülkemizde uygulanan hepatit B aşı programlarının erişkinlerde etkililiğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the hepatitis association programs applied in our country to the effectiveness of adults
- Tez No: 487172
- Danışmanlar: PROF. NECLA EREN TÜLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de uygulanan hepatit B aşı programları ile hepatit B virüsuna karşı bireysel ve toplumsal bağışıklık hedeflenmektedir. Böylece antiviral tedavilere rağmen kalıcı virolojik yanıtın güç olduğu kronik hepatit B enfeksiyonu ve komplikasyonları önlenecektir. Bu çalışma ile ülkemizde uygulan hepatit B aşı programları kapsayıcılığındaki hedef popülasyona ait hepatit B tetkik sonuçları irdelenmiştir. Sonuçlar ile ülkemizde uygulanan yenidoğan rutin hepatit B aşı programı ve 2005-2009 yılları arasında ilköğretim ve lise öğrencilerine uygulanmış olan yakalama aşı programlarının etkililiği değerlendirilmiştir. Çalışma Mayıs 2017- Eylül 2017 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğe başvuran toplam 662 kişi ile yapılmıştır. Etkilemesi beklenen aşı programları göz önüne alınarak çalışma grubu doğum tarihlerine göre üç gruba ayrılmıştır. Çalışma gruplarından HBsAg, anti-HBs ve anti-HBc IgG tetkikleri istenmiştir.
Özet (Çeviri)
With hepatitis B vaccination programs, which are applied in our country as well as in all countries, it is aimed to develop individual and social immunity against hepatitis B virus. Thus chronic hepatitis B infections and complications, which have a persistent virological response despite antiviral treatments, will be prevented. This study examines the hepatitis B screening results of the target population covered by hepatitis B vaccination programs in our country. Through those screening results, the effectiveness of the newborn routine hepatitis B vaccination program and the catch-up vaccination programs applied to primary and high school students between 2005 and 2009 were evaluated. The study was conducted over 662 people who applied to the Ankara Education and Research Hospital Infection Diseases and Clinical Microbiology clinic between May 2017 and September 2017. Considering the target population of vaccination programs, the study group was divided into three groups according to birth dates. HBsAg, anti-HBs and anti-HBc IgG of the study group were required.