Sıçan testis torsiyonu modelinde iskemi/reperfüzyon hasarına karşı darbepoetin ve tadalafil etken maddelerinin koruyucu etkisi
In rats protective effect of darbepoetin and tadalafil due to testicular ischemia / reperfusion damage during testicular torsion
  1. Tez No: 487181
  2. Yazar: ÇAĞLAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN VERİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Testis torsiyonu genelde çocuk ve genç erkeklerde karşılaşılan bir ürolojik acil patolojidir. Tedaviye geç başlanan olgularda organ kaybına kadar giden ciddi sonuçları olabilir. Ayrıca sistemik bir takım mekanizmalar sonucunda kontrlateral testiste de patolojik değişiklikler yaratır. Biz bu çalışmamızda sıçanda deneysel olarak oluşturulan torsiyon kliniğinde ipsilateral ve kontralateral testiste iskemi reperfüzyon hasarını önlemede darbepoetin ve tadalafil etken maddelerinin koruyucu etkisini araştırmayı amaçladık. Materyal Metot: Ağırlıkları 200-300 gr arasında değişen, 3 aylık, Wistar-Albino cinsi 30 adet erkek sıçan çalışmaya alındı. Sıçanlar rastgele seçim ile 6'şarlı olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Birinci gruptaki sıçanlara sham operasyon yapıldı. İkinci gruptaki sıçanlarda sol testis 720 derece torsyone edildi. 2 saat sonra testisleri detorsiyone edildi. Detorsiyon sonrası 30. dakikada da her iki testisi çıkarılan sıçanlar dekapite edildi. Üçüncü, dördüncü ve beşinci gruptaki sıçanlarda sol testis 720 derece torsyone edildikten 30 dakika sonra sırasıyla darbepoetin, tadalafil, darbepoetin / tadalafil kombinasyonu uygulandı. Her üç gruptaki sıçanların testisleri ilaç uygulanması sonrası 90. dakikada detorsiyone edildi. Detorsiyon sonrası 30. dakikada da her iki testisleri çıkarıldı ve sıçanlar dekapite edilerek deney sonlandırıldı. Toplanan spesmenlerde histolojik testis hasarı derecesi, Johnsen skorlaması, fibrozis ve caspase-3 immunhistokimya dereceleri belirlendi. Sonuçlar gruplar ve taraflar karşılaştırılarak istatistiksel farklılık olup olmadığı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Testicular torsion is a urological urgent pathology usually encountered in children and young men. Treatment may have serious consequences leading to the loss of organs during late-onset cases. It also causes pathological changes in the contralateral testis as a result of some systemic mechanisms. In this study, we aimed to investigate the protective effect of darbepoetin and tadalafil in the prevention of ischemia reperfusion injury in ipsilateral and contralateral testicles in an experimentally generated torsion model. Matherial and Method: Thirty male Wistar-Albino rats, weighing 200-300 g and 3 months old were included in the study. The rats were divided into 5 groups, with 6 randomly selection. Sham operation was performed on the rats in the first group. In the second group of rats, the left testis was torsioned 720 degrees. Two hours later, his testis was detorsioned. At the 30th minute after the detortion, both testicles were excised and the rats were decapitated. To rats in the third, fourth, and fifth groups; darbepoetin, tadalafil and darbepoetin / tadalafil combination were administered respectively, 30 minutes after the left testis was tortioned 720 degrees. Testicles in all three groups were detorsioned at 90 minutes after drug administration. At the 30th minute after the detortion, both testicles were excised and the rats were decapitated. Histologically testicular injury grades, Johnsen scores, fibrosis and caspase-3 immunohistochemical grades were determined in the collected specimens. The results were compared between groups and parties and calculated for statistical differences.