Mezotelyal hücrelerde bap1 ekspresyon kaybı malignite göstergesi olabilir mi?
Could bap1 expression loss in mesothelium certificate have a malignance indicative?
  1. Tez No: 487182
  2. Yazar: HANİFE GÜLNİHAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN ŞERMİN ÇOBAN KÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Patoloji, Chest Diseases, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Malign mezotelyoma, serozal yüzeylerdeki mezotel hücrelerinden gelişen agresif bir tümördür. BRCA1-associated protein 1 (BAP1), 3p21.1 genetik lokasyonunda yer alan tümör süpresor bir gendir. BAP1 ekspresyon kaybının gösterilmesinin mezotelyomalarda malignite yönünde bir gösterge olabileceği yapılan çalışmalarla ileri sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı, hastanemizde tanı alan malign mezotelyoma vakalarının BAP1 antikoru ile hücre bloğu ve biyopsi materyallerinde ekspresyon kaybı durumu ve tanıdaki değerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Kartal Dr Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Kliniği'nde morfolojik ve immünohistokimyasal bulgularla mezotelyoma tanısı almış 64 vaka ve reaktif mezotelyal hiperplazi tanısı almış 117 vaka ve fibrinöz plörit/perikardit tanısı almış 20 vaka çalışmaya alındı. İmmünohistokimyasal inceleme için, formalin tesbitli, parafine gömülü dokulardan hazırlanan 4 μm kalınlıktaki kesitler kullanıldı. BAP1 boyası için biyopsi ve sitoloji materyallerinin hücre bloğunda yer alan inflamatuar ve stromal hücreler pozitif internal kontrol olarak kullanıldı. BAP1 ile nükleer boyanma olup olmadığı değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Malignant mesothelioma which is arising in mesothelial cells of serousal membranes is a highly agressive tumor. BRCA1-associated protein 1 (BAP1) is a member of the tumor suppressor gene family, a member of the high-risk family of 3p21.1 genetic loci. The demonstration of the loss of BAP1 expression has been suggested to be an indicator of malignancy in mesothelioma. The aim of this study is to investigate the value of BAP1 staining of malignant mesothelioma cases diagnosed in our hospital with expression loss and diagnosis in cell block and biopsy materials. Materials and methods: In Kartal Dr Lütfi Kırdar Training and Research Hospital Pathology Clinic, 64 cases with mesothelioma diagnosed with morphologic and immunohistochemical findings, and 117 cases with reactive mesothelial hyperplasia and 20 cases with fibrinous pleuritis/pericarditis were included in the study. For immunohistochemical examination, sections with formalin fixation, 4 μm thickness prepared from paraffin-embedded tissues were used. Biopsies for BAP1 staining and inflammatory and stromal cells in the cell block of cytology materials were used as positive internal controls. BAP1 was assessed for nuclear staining.