F-18 FDG PET/BT ile saptanan insidental tiroid lezyonlarının ultrasonografik ve histopatolojik değerlendirilmesi
Ultrasonographic and histopathological evaluation of incidental thyroid lesions detected with F-18 FDG PET / CT
- Tez No: 487180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ ÖZGÜR KILIÇKESMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Kliniğimizde F-18 FDG PET ile tetkik edilen hastalarda tiroid insidental lezyonunun sıklığının ve altta yatan patolojilerin saptanmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmada retrospektif olarak izlenen 5761 hastanın 110'unda (%1.9) insidental tiroid lezyonu tespit edildi. Bu hastalardan 85'i çalışmaya dahil edildi. Ocak 2015- Haziran 2017 tarihleri arasında F-18 FDG PET/BT çekimi yapılan hastalar ve aynı tarihler aralığında USG eşliğinde tiroid biyopsisi yapılan hastalar karşılaştırılarak hem F-18 FDG PET/BT çekilen hem de tiroid biyopsisi yapılan aynı isimli hastalar bulundu ve kaydedildi. Tüm hastaların PET/BT raporları, tiroid lezyonlarının Ultrasonografi bulguları ve patoloji sonuçları incelendi.PET-BT görüntüleme, Siemens mCT 20 ultra HD LSO PET-BT tarayıcı (IL, USA) ile gerçekleştirilmiştir.Ultrason tetkiki için 2D mod ve 10-14 MHz yüksek çözünürlüklü“Toshiba Aplio 300 Ultrasound System”cihazı kullanılmıştır. Boyun USG tetkikleri F-18 FDG PET/BT görüntülemesi sonrası iki ile 7 gün içinde yapılmıştır.Malignite kriterleri olarak ise nodülün hipoekoik olması, solid olması ve mikrokalsifikasyon varlığı kabul edilmiş olup nodülün AP ve transvers çapları ölçülmüş, nodüldeki kontur düzensizliği çalışmaya alınmamıştır. Bulgular: F-18 FDG tutulumu saptanan hasta grubunda %27 oranında malignite saptandı. Malign grup hastalarda SUVmax değeri ile benign hasta grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.079). Malign grup hastalarda lezyon çapı ve kalsifikasyon varlığı istatistiksel olarak yüksek saptandı. İİAB sonucu benign gelen bir hastada total tiroidektomi sonrası malignite saptandı. İİAB sonucu malign gelen bir hastada total tiroidektomi sonrası benignite saptandı. İİAB sonucu önemi belirsiz folliküler lezyon gelen bir hastada total tiroidektomi sonrası malignite saptandı. Sonuç: F-18 FDG PET'de saptanan tiroid insidental lezyonları onkoloji hastalarında seyrek olmayarak karşılaştığımız bir durumdur. F-18 FDG tutulumuizlenen hastaların yaklaşık dörtte birinde malignite saptanmaktadır. Tiroidinsidental lezyonlarında İİAB ile benign sitoloji bildirilse dahi malignite riski devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To determine the prevalence and the causative pathologic conditions of F-18 FDG PET thyroid incidentalomas in our clinic. Materials and Methods: Thyroid involvement was detected in 110 (1.9%) of 5761 patients who were retrospectively monitored in the study. 85 of these patients were included in the study. Patients who underwent F-18 FDG PET / CT scans between January 2015 and June 2017 and patients undergoing ultrasound-guided thyroid biopsy at the same dates were compared and recorded with the same named patients who underwent both F-18 FDG PET / CT and thyroid biopsy. PET / CT reports of all patients, ultrasound findings and pathology results of thyroid lesions were examined. PET-CT imaging was performed with a Siemens mCT 20 ultra HD LSO PET-CT scanner (IL, USA). 2D mode for ultrasound examination and“Toshiba Aplio 300 Ultrasound System”with 10-14 MHz high resolution were used. Neck USG examinations were performed within two to seven days after F-18 FDG PET / CT imaging. Malignancy criteria were accepted hypoechoic, solid and microcalcification of the nodule, AP and transverse diameters of the nodule were measured and the contour irregularity in the nodule was not taken into operation. Findings: Malignancy was detected in 27% of patients in whom F-18 FDG uptake was detected. There was no statistically significant difference in SUVmax between the malignancy patient group and the benign patient group (p = 0.079). The lesion diameter and calcification were statistically higher in malignant group. Malignancy was detected after total thyroidectomy in a patient who was reported benign in FNAB. Benign disease was detected after total thyroidectomy in a patient who was reported malign in FNAB. Malignancy was detected after total thyroidectomy in a patient who was reported follicular lesion with indetermined significanse. Conclusion: A F-18 FDG PET incidentaloma is not a rare finding in oncology patients. Malignancy is found in approximately one out of four of patients with F-18 FDG uptake. Even if benign cytology is reported with FNAB in thyroid involvement, the risk of malignancy persists.