Psikiyatri hemşireliğinin uluslararası boyutlarda incelenmesi
Research of psychiatric nursing in international context
  1. Tez No: 48723
  2. Yazar: YILDIZ TANIĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu çalışma, psikiyatri hemşirelerinin uluslararası boyutlarda gerçekleştirdikleri rolleri saptayarak ülkemizdeki psikiyatri hemşireliği hizmetlerinin daha iyiye gitmesinde gereksinim duyulan verileri toplamak amacıyla planlanmıştır. Sonuçlar, ülkeler ve kurumlararası farklılıklar, görüşme ve gözlemlerimiz dikkate alınarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve araştırma bulguları, gözlem ve deneyimlerimizle literatürlerin ışığında tartışılmıştır. Hemşirelerin genişlemiş uygulama ve uzmanlık alanlarındaki rollerine, hemşirelik eğitim ve uygulamasının gelişmiş veya özelleşmiş olduğu ülkelerde rastlandığı saptanmış, kısmen de olsa belli rollerin uygulanabilmesinin, ülkemiz klinik psikiyatri ortamlarının uyarlanmasıyla, çağdaş psikiyatri hemşireliği uygulamalarıyla uyumlu olarak hemşirelik eğitim sistemimizin değiştirilmesiyle, felsefi bakış açısını genişleterek ve örnek alınacak ülkelerin yaptığı hatalardan kaçınarak mümkün olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is planned to collect data which is needed in order to innovate psychiatric nursing services in our country by investigating psychiatric nurses' current roles at the international context. Results are evaluated by comparing method with taking into consideration the international and interinstitutional differencies, observations and interviews and then discussed in regard to study results, personal observations, experiences and references. It is found that psychiatric nurses' expanded practice and specialism roles can be seen in countries where nursing education and practice is advanced or specialised and thought that some of these roles can be applicable in our country by modifying psychiatric clinical settings, changing our nursing education system in accordance with contemporary psychiatric nursing applications, expanding philosophical view point and avoiding faults which are made by these countries while following them.