Ortaöğretim öğrencilerinin hemşireliği algılayışına ilişkin çalışma
How do central reserve's students think about nursing?
  1. Tez No: 48724
  2. Yazar: FATMA ÖZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMERYA BABADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamız 1995-1996 ders yılında İstanbul'un Şişli ilçesinde yeralan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı lise düzeyindeki okullarda okuyan (13-19 yaş arası) kız ve erkek öğrencilerin meslek seçiminde hemşirelik ile ilgili görüş, istek ve tercihlerini belirlemek amacı ile planlanmış olup, çalışma grubumuzu İstanbul İlinde Şişli İlçesi sınırlarında yer alan, farklı sos- yo-ekonomik düzeyde oldukları varsayılan okullardan Milli Eğitim Lisesi Anadolu Lisesi ve Özel Lisede okuyan 100 (yüz) kız ve erkek öğrenciler den olmak üzere rastlantısal yöntemlerle seçilen 300 denekten oluşmakta dır. Öğrencilerin demografik özellikleri, hemşirelik mesleği ile ilgili (özellikler) düşüncelerine ait verileri karşılıklı görüşme yoluyla uygulanan anket formu ile elde edilmiş. Elde edilen sonuçlar % yüzdelik ve Chi-squ- are testi (x2 testi) ile bilgisayar aracılığı ile değerlendirilmiştir. Deneklerimiz 13-19 yaş arasında orta öğrenimde okuyan 128'i kız, 172'si erkek öğrencilerden oluştuğu saptanmıştır. Öğrencilerin annelerinin % 34.0 (102 kişi)'ünün lise düzeyinde, babaların ise % 52.3 (157 kişi)'ünün lisans düzeyinde öğrenim veren kurumlardan mezun olduğu bulgulanmıştır. Çalışmamıza katılan öğrencilerin okullarına göre baba eğitim durumları karşılaştırıldığında, lisans mezunu baba Milli Eğitim Lisesinde % 7 (7 kişi)'i iken, Özel Lisede % 79 (29 kişi), Anadolu Lisesinde % 71 (71 kişi) olarak elde edilen verilerle istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.69 Öğrencilerin annelerinin % 64 (192 kişi)'ü ev hanımı, babaların % 49 (147 kişi)'ünün serbest meslek sahibi, % 13.3 (40 kişi)'ünün memur olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin ailelerinin gelir düzeyi % 64 (192 kişi)'inin 31.000.000 TL daha fazla gelire sahip olduğu saptanmış, oturdukları ev özelliğine göre incelediğimizde % 84.7 (254 kişi)'sinin apartman katların da oturdukları belirlenmiştir. Öğrenci cinsiyetleri ile hemşire sözcüğünün anlamını bilme durumunu karşılaştırdığımızda kız öğrencilerin % 33.6 (43 kişi)'si ve erkek öğrencilerin % 25.6 (44 kişi)'si hastabakıcı cevabını vermişler. İstatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Kız ve erkek öğrencilere hemşire olma istekleri sorulmuştur. Kız öğrencilerin % 14.9 (19 kız) gibi düşük, erkek öğrencilerin % 6.8 (12 erkek) gibi düşük bir oranı hemşire olabileceğini söylemişlerdir. Tüm öğrencilere hemşirelik mesleğine erkeklerin girmesine ait soru sorulduğunda kız öğrencilerin % 74.2 (95 kız)'si, erkek öğrencilerin ise % 40.7 (70 erkek)'si“evet”demişlerdir. Hemşirelik mesleğinde erkek olmasını isteme durumu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Öğrenciler sosyal ve sağlık meslekleri içinde hemşireliği % 2.3 (7 kişi)'ü tercih etmişlerdir. Lisede okuyan öğrencilerin sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerin çocuklarının hemşirelik mesleğine eğilimi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
70 Vni. SUMMARY Our study was about students studying in 1995,1996 term and going highschools which are in Şişli. Their ages were between 13 and 19 years old. We were trying to find out their ideas about nursing, and their needings about this health disipline. Our study group is made up by students going National High Schools, Anadolu High Schools, Private High Schools. 128 girls ad 172 boys are placed in this study. We prepared a questionnaire in two parts. The 1st was about the knowledge of the subjects and 2nd were about nursing, and the ideas about this disipline. Before giving the questionnaire we talked with the students face to face. The results are found in percentage and Chi-square tests incomputers. Our experiment is about students between 13-19 age and going high school 128 of them are girls and 172 of them are boys. % 34 (102 peple) of students' mothers were graduated from high school and % 52.3 of their fathers were graduated from university. When we look at students which joined our study and when we71 compare their schools and their father's education, we see that person's graduated from high schools are % 7 (7 people) and in private high schools % 79 (29 people) and Anadolu high schools % 71 (71 people) We found out that % 64 of student's (192 people) mothers are house wifes. % 49 of them (147 people) are working in their own job and % 13.3 (40 people) are working for government. % 64 of the students families income is at least 31.000.000 TL (and more) and % 84.7 (254 people) of them are living in flats. We asked the meaning of nurse to the students and % 33.6 of girls (43 people) % 25.6 of boys (44 people) answered as person that gives care to the ill people. So it is found meaning full for us. We asked all the students (boys and girls) if they want to be a nurse. There were 19 girls and % 6.3 of them hold us that they could want to be a nurse. And this percentage was very low. We asked all the nurse student if boys could be a nurse. % 74.2 of girls (as girls) and % 40.7 of boys (70 boys) gave positive answer, and this result was also meaningfull. We found out that the children of families which have social and economical problem more want to be a nurse.