Ratlarda testis torsiyonunun superb mikrovaskuler imaging ultrasonografik ve doppler ultrasonografik olarak değerlendirilip birbirine üstünlüklerinin karşılaştırılması
Comparison of testicular torsion of superb microvascular imaging ultrasonographic and doppler ultrasonographic evaluation of superiority of testicular torsion in rats
  1. Tez No: 487237
  2. Yazar: İNCİNUR GENİŞOL
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖKKAŞ AYTAÇ KARKINER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Testis torsiyonu, çocukluk çağında akut skrotuma yol açan hızlı tanı ve tedavi gerektiren, testiste kalıcı, iskemik hasara sebep olan cerrahi bir acildir. Torsiyone testis için yapılacak görüntüleme yöntemlerinden en sık kullanılan, hızlı yanıt alınan, non-invaziv, altın standart yöntem Doppler ultrasonografidir (Doppler USG). SMI USG, doku perfüzyonunu Doppler USG'den daha iyi göstermesi, daha kısa sürede yanıt vermesi, noninvaziv olması, radyasyon yaymaması nedeni ile tercih sebebidir. Bu çalışmada deneysel tek taraflı testis torsiyonu modelinde power Doppler USG, renkli Doppler USG ve SMI USG tekniklerinin birbirine üstünlüklerinin karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmada 30 adet prepubertal erkek Wistar-Albino sıçan 6'şar sıçandan oluşan 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubundaki (K, A) 6 sıçana torsiyon yapılmadan, İskemi-1 grubuna (I1, B) torsiyon sonrası 0. ve 1. saatte, İskemi-2 grubuna (I2, C) 0-1-2. saatte, İskemi-3 grubuna (I3, D) 0-1-2-3. saatte, İskemi-4 grubuna (I4, E) 0-1-2-3-4. saatte USG görüntülemeleri yapılıp, 720 derece saat yönünde torsiyon yapılan sol testis ve torsiyon yapılmayan sağ testislerine orşiektomi uygulandı. Tüm testisler histopatolojik olarak değerlendirildi. Ultrasonografik ve histopatolojik sonuçlar Kruskal-Wallis varyans analizi ile değerlendirildi. K ile I1 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; testis konjesyonu, seminifer tübül organizasyonu, patolojik evre, patolojik volüm açısından anlamlı fark bulunmadı, ancak testiste oluşan infarkt açısından anlamlı fark bulundu. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; testisin son volümü açısından anlamlı değişiklik saptandı ancak ekojenite, power Doppler USG, renkli Doppler USG ve SMI USG ile kanlanmanın değerlendirilmesi açısından anlamlı fark saptanmadı. K ile I2 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; konjesyon, patolojik evre açısından anlamlı fark saptanmadı, ancak seminifer tübül dezorganizasyonu, patolojik volüm ve infarkt açısından anlamlı fark saptandı. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; testisin son volümü, power Doppler USG ve renkli Doppler USG ile değerlendirmedi anlamlı fark saptandı ancak SMI USG değerlendirmede anlamlı fark saptanmadı. K ile I3 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; konjesyon, seminifer tübül dezorganizasyonu, testiste infarkt açısından anlamlı fark saptanmadı, ancak patolojik evre açısından anlamlı fark saptandı. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; testis son volümü açısından anlamlı fark saptanmadı, ancak ekojenite, power Doppler USG, renkli Doppler USG ve SMI USG ile değerlendirmede anlamlı fark saptandı. K ile I4 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; konjesyon, seminifer tübül dezorganizasyonu, testiste infarkt ve patolojik evre açısından anlamlı fark saptandı. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; testis son volümü açısından anlamlı fark saptanmadı. Ekojenite, power Doppler USG, renkli Doppler USG, SMI USG açısından anlamlı fark saptandı. I1 ile I2 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; konjesyon, patolojik evre, testiste infarkt aısından anlamlı fark saptanmadı ancak seminifer tübül dezorganizasyonu açısından anlamlı fark saptandı. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; testis son volümü, ekojenite, power Doppler USG, renkli Doppler USG, SMI USG açısından anlamlı fark saptanmadı. I1 ile I3 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; konjesyon, patolojik evre, testiste infarkt açısından anlamlı fark saptanmadı, ancak seminifer tübül dezorganizasyonu, patolojik volüm açısından anlamlı fark saptandı. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; testis son volümü, ekojenite, power Doppler USG, renkli Doppler USG, SMI USG açısından anlamlı fark saptandı. I1 ile I4 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; konjesyon, patolojik evre ve volüm açısından anlamlı fark saptanmadı, ancak seminifer tübülde dezorganizasyon, testiste infarkt açısından anlamlı fark saptandı. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; testis son volümü, ekojenite, power Doppler USG, renkli Doppler USG ve SMI USG açısından anlamlı fark saptanmadı. I2 ile I3 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; konjesyon, patolojik evre ve volüm, seminifer tübül dezorganizasyonu ve infarkt açısından anlamlı fark saptanmadı. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; ekojenite açısından anlamlı fark saptandı, ancak testis son volümü, power Doppler USG, renkli Doppler USG, SMI USG açısından anlamlı fark saptanmadı. I2 ile I4 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; konjesyon, volüm açısından anlamlı fark saptandı, ancak seminifer tübül dezorganizasyonu, testiste infarkt ve evre açısından anlamlı fark saptanmadı. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; ekojenite açısından anlamlı fark saptandı, ancak diğer USG parametreleri açısından anlamlı fark saptanmadı. I3 ile I4 grubu histopatolojik veriler açısından değerlendirildiğinde; konjesyon, volüm, seminifer tübül dezorganizasyonu ve testiste infarkt açısından anlamlı fark saptanmadı. Ultrasonografik veriler açısından değerlendirildiğinde; testis son volümleri, power Doppler USG, renkli Doppler USG ve SMI USG açısından anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda hızlı değerlendirme ve müdahale gerektiren cerrahi bir acil olan testis torsiyonunu tespit etmek için kullanılarn SMI USG, power Doppler USG, renkli Doppler USG ile karşılaştırıldığında üç teknik de etkili ve güvenli bir tanı yöntemidir. Sıçanlarda yapılan testis torsiyonunda 720 derece için 2. saat sonrası bulgulara nekroz hakim olduğundan bu araştırma için 3. ve 4. saatte deneyin devamına gerek yoktur. Bizim çalışmamız anestezi altında yapıldığı için hareket nedeni ile oluşan artefaktları önleme amacı ile Doppler USG'deki perdelemeye gerek kalmadığı ve düşük akımlar dahi görüntülenebildiği için çalışmanın hareketli erkek çocuklarında da kullanılıp tekrar değerlendirilmesini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Testicular torsion is a surgical procedure that causes persistent, ischemic damage to the testicle, requiring rapid diagnosis and treatment leading to acute scrotum in childhood. Doppler ultrasonography (Doppler USG) is the most commonly used, non-invasive, gold-standard method of rapid-response imaging for Torsion testis. SMI USG is the reason why tissue perfusion is better than Doppler USG, responds more quickly, is non-invasive, and does not radiate radiation. In this study, it was aimed to compare power Doppler USG, color Doppler ultrasonography USG and SMI USG techniques in the experimental unilateral testicular torsion model. In the study, 30 prepubertal male Wistar-Albino rats were divided into 6 groups of 5 rats. The ischemia-1 group (I1, B) was treated at 0 and 1 hour after the torsion and the ischemia-2 group (I2, C) 0-1-2 without torsion in the control group (K, A) At the hour, Ischemia-3 group (I3, D) 0-1-2-3. At the hour, Ischemia-4 group (I4, E) 0-1-2-3-4. USG images were taken at the hour, left testis torsion 720 degrees clockwise and orchiectomy was applied to the right testis who did not torsion. All testes were evaluated histopathologically. Ultrasonographic and histopathological results were evaluated by Kruskal-Wallis variance analysis. When the K1 and I1 groups were evaluated in terms of histopathological data, testis congestion, seminiferous tubule organization, pathologic stage, pathological volume, but there was a significant difference in terms of infarction in the testis. When evaluated in terms of ultrasonographic data, there was no significant difference in terms of evaluation of echogenicity, power Doppler USG, color Doppler USG and SMI USG in terms of blood volume. When the K and I2 groups were evaluated in terms of histopathological data, congestion, and pathological stage, but there was a significant difference in seminiferous tubule disorganization, pathologic volume and infarct size. When evaluated in terms of ultrasonographic data, there was a significant difference between the testes volume and power Doppler USG and color Doppler ultrasound, but there was no significant difference between SMI and USG. When the K and I3 groups were evaluated in terms of histopathological data, congestion, seminiferous tubule disorganization, testicular infarction, but there was a significant difference in terms of pathologic stage. When evaluated in terms of ultrasonographic data, there was no significant difference in terms of final volume of testes but significant difference was determined by echogenicity, power Doppler USG, color Doppler USG and SMI USG. When the K and I4 groups were evaluated in terms of histopathological data, congestion, seminiferous tubule disorganization, testicular infarction and pathologic stage. When evaluated in terms of ultrasonographic data, there was no significant difference in testicular volume. There was a significant difference in terms of echogenicity, power Doppler USG, color Doppler USG, SMI USG. When the I1 and I2 groups were evaluated in terms of histopathological data, congestion, pathologic stage, testicular infarction but there was a significant difference in terms of seminiferous tubule disorganization. When evaluated in terms of ultrasonographic data, testis final volume, echogenicity, power Doppler USG, color Doppler USG, SMI USG. When the I1 and I3 groups were evaluated in terms of histopathological data, congestion, pathologic stage, testicular infarction, but there was a significant difference in terms of seminiferous tubule disorganization and pathologic volume. When evaluated in terms of ultrasonographic data, testis final volume, echogenicity, power Doppler USG, color Doppler USG, SMI USG. When the I1 and I4 groups were evaluated in terms of histopathological data, there was no significant difference in terms of congestion, pathologic stage and volume, but there was a significant difference in seminiferous tubule disorganization and testicular infarction. When evaluated in terms of ultrasonographic data, testis final volume, echogenicity, power Doppler USG, color Doppler USG and SMI USG. When I2 and I3 groups were evaluated in terms of histopathological data, congestion, pathologic stage and volume, seminiferous tubule disorganization and infarct were not detected. When evaluated in terms of ultrasonographic data, there was no significant difference in terms of echogenicity, but there was no significant difference in terms of testis end volume, power Doppler USG, color Doppler USG, and SMI USG. When the I2 and I4 groups were evaluated in terms of histopathological data, there was no significant difference in terms of seminiferous tubule disorganization, testicular infarction and stage. When evaluated in terms of ultrasonographic data, a significant difference was found in terms of echogenicity, but no significant difference was found in terms of other USG parameters. When I3 and I4 were evaluated in terms of histopathological data, congestion, volume, seminiferous tubule disorganization and testicular infarction were not found. When evaluated in terms of ultrasonographic data, testis end volume, power Doppler USG, color Doppler USG and SMI USG. In conclusion, in our study, rapid evaluation and intervention is needed to determine the surgical urgency of testicular torsion. SMI USG, power Doppler ultrasonography, color Doppler ultrasonography are effective and safe diagnostic methods when compared with USG. Since testicular torsion in rats is dominated by necrosis at 720 degrees after 2 hours, there is no need to continue testing at 3 and 4 hours for this study. Because our study is done under anesthesia, we do not need to screen the Doppler USG for the purpose of preventing artefacts caused by motion, and we recommend that it be used and reused in moving boys of the study as it can be displayed even at low flows.