Testis torsiyonu oluşturulan ratlarda shear wave elastografinin doku canlılığını ve spermatogenezi öngörmedeki yeri
The role of shear wave elastography in predicting tissue viability and spermatogenesis in rats with induced testicular torsion
- Tez No: 861118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF KOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Skrotal acillerden olan testis torsiyonunun erken tanısında, spermatogenez ve testis canlılığını öngörmede Shear Wave Elastografinin etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Haziran 2022- Haziran 2023 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Ünitesinde 60 adet Wistar albino 10-12 haftalık erkek rat kullanıldı. Ratlar 4 gruba ayrıldı: Grup 1: Kontrol (sham) grubu(n:6), Grup 2 (n=18): 180 0 testis torsiyonu (TT) grubu, Grup 3 (n=18): 360 0 testis torsiyonu grubu ve Grup 4 (n=18): 720 0 testis torsiyonu grubu olarak belirlendi. Çalışma sırasında 2 adet rat exitus olması üzerine çalışmadan çıkarıldı. Kontrol (Sham) grubu ratlarda, cerrahi bir girişim yapılmadan önce hem sağ testisten hem de sol testisten bazal Shear Wave Elastografi (SWE) ölçümleri yapıldı. Ratlara ketamin (100mg/ml flk) /ksilazin (20mg/ml flk) intraperitonal olarak uygulandı. Anestezi altında (Ketamin 1mg/kg (%10'luk) ve Ksilazin 2mg/kg (%2'lik) dozlarda), skrotal kesi yapılarak sol testis eksplore edildi. Vasküler yapılara zarar vermeden 1dk kadar beklendikten sonra spermatik kord torsiyon yapılmadan kapatıldı. İşlem sonrasında hem sağ testiste hem de sol testiste bazal SWE ölçümleri yapıldı. Cerrahi grup ratlara (Grup 2,3 ve 4) sol testis torsiyonu yapılmadan önce SWE ölçümleri yapıldı. Benzer şekilde sol skrotal insizyon yapıldıktan sonra sol testis dışarı alındı. Ardından sol testis, Grup 2 ratlarda 180 0 , Grup 3 ratlarda 360 0 ve Grup 4 ratlarda ise 720 0 olacak şekilde mediale doğru rotasyon yaptırıldı. Spermatik kordun torsiyone olması sağlandı. Testis alt ve üst kutuplarından skrotuma sabitlendi. Testisin geri dönmesi engellenerek skrotum kapatıldı. Cerrahi grup ratlar (her biri 18 rat içeren Grup 2,3 ve 4), her grup 6 rat içerecek şekilde kendi içinde 3 ayrı alt gruba ayrıldı. A alt grup ratlara 4. Saate, B alt grubu ratlara 12. Saatte ve C alt grubu ratlara 24. Saatte detorsiyon operasyonu uygulandı. Detorsiyon işlemi öncesinde bu alt gruplarda torsiyone sol testisten SWE ölçümleri aynı şekilde gruplarına uygun saatlerde SWE ölçümü yapıldı. SWE ölçümleri alındıktan sonra ratlar 9 tekrar anestezi altında operasyona alınarak torsiyone testisler serbestlenerek eski haline getirildi. Detorsiyone edilerek skrotuma sabitlendi. 4 saat 180 derece ve 24 saat 180 derece gruplarında çalışma devamında birer rat exitus olması üzerine çalışmadan çıkartıldı. Tüm gruptaki ratlara, 72. Saat sonunda sol testis orşiektomi yapıldı ve dokular histopatolojik inceleme için alındı. Spermatogenezin değerlendirilebilmesi için testislerden örnek alındı. Alınan bu örnekler Bouin solüsyonu içine konuldu. Kalan dokular ise formol çözeltisi içerisinde saklandı. Dokuların alınması sonrası yüksek doz anestezik ilaç uygulaması ile ratlar sakrifiye edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 58 wistar albino 10-12 haftalık rat 10 alt gruba ayrıldı. Grupların ve alt grupların kendi içinde torsiyon öncesi SWE (TOSWE) ölçüm değerleri arasındaki p değeri 0,021, detorsiyon öncesi SWE (DTSWE) p değeri 0,018, iki SWE ölçümü arasındaki artış oranı p değeri 0,067, Johnsen skoru p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim is to evaluate the effectiveness of Shear Wave Elastography in the early diagnosis of testicular torsion, as well as predicting spermatogenesis and testicular viability, which are among scrotal emergencies. Methods: Between June 2022 and June 2023, 60 Wistar albino male rats aged 10- 12 weeks were used in the Experimental Animal Unit of the Adnan Menderes University Faculty of Medicine in Aydın. The rats were divided into 4 groups: Group 1: Control (sham) group (n:6), Group 2 (n=18): 180 0 testicular torsion (TT) group, Group 3 (n=18): 360 0 testicular torsion group, and Group 4 (n=18): 720 0 testicular torsion group. Two rats were excluded from the study due to mortality during the study Before performing any surgical intervention, basal Shear Wave Elastography (SWE) measurements were taken from both the right and left testes in the Control (Sham) group rats. The rats were administered ketamine (100mg/ml vial) / xylazine (20mg/ml vial) intraperitoneally. Under anesthesia (Ketamine at a dose of 1mg/kg (10%) and Xylazine at a dose of 2mg/kg (2%)), a scrotal incision was made to explore the left testis. After waiting for about 1 minute without causing damage to vascular structures, the spermatic cord was closed without torsion. Basal SWE measurements were taken from both the right and left testes after the procedure. Before performing left testicular torsion on the surgical group rats (Groups 2, 3, and 4), SWE measurements were taken. Similarly, after making a left scrotal incision, the left testis was exteriorized. Then, the left testis was rotated medially to induce torsion at 180 0 for Group 2 rats, 360 0 for Group 3 rats, and 720 0 for Group 4 rats. The spermatic cord was twisted to induce torsion, and the testis was fixed to the scrotum at the lower and upper poles. The scrotum was closed to prevent the testis from returning. The surgical group rats (each containing 18 rats in Groups 2, 3, and 4) were further divided into 3 separate subgroups, with each subgroup containing 6 rats. Subgroup A rats underwent detorsion surgery at the 4th hour, Subgroup B rats at the 12th hour, and 12 Subgroup C rats at the 24th hour. Prior to the detorsion procedure, SWE measurements were taken from the torsioned left testes in these subgroups at the same time points (4, 12, and 24 hours) according to their respective groups. After the SWE measurements were taken, the rats were anesthetized again and underwent surgery to release the torsioned testes and return them to their original state. They were then fixed to the scrotum after being detorsioned. Due to mortality of one rat each in the 4 hour 180 degree and 24 hour 180 degree groups, they were excluded from the study. At the 72nd hour, orchiectomy was performed on all rats in the entire group, and tissue samples were taken for histopathological examination. Samples were taken from the testes to evaluate spermatogenesis. These samples were placed in Bouin's solution, while the remaining tissues were stored in formalin solution. After the tissue collection, euthanasia was performed on the rats using a high dose of anesthetic drugs Results: The 58 Wistar albino rats aged 10-12 weeks, included in the study, were divided into 10 subgroups. The p-values for the Torsion-Pre SWE (TOSWE) measurement values within the groups and subgroups were found to be 0.021, for the Detorsion-Pre SWE (DTSWE) p-value was 0.018, for the proportional increase between the two SWE measurements was 0.067, for the Johnsen score was