Karaciğer kist hidatiğin cerrahi tedavisi: Açık mı ya da laparoskopik mi?
Surgical treatment of liver cyst hydatic: Open or laparoscopic?
  1. Tez No: 487258
  2. Yazar: MEHMET BABÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAĞMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET KARACİĞER KİST HİDATİĞİN CERRAHİ TEDAVİSİ: AÇIK MI YA DA LAPAROSKOPİK Mİ? Amaç: Karaciğer kist hidatiği tedavisinde laparoskopik ve açık cerrahi tedavi yöntemlerini değerlendirerek laparoskopik ve açık cerrahi tedavi seçiminde etkili olan faktörleri, komplikasyonlarını ve komplikasyonlar üzerine etkili olan faktörleri inceleyerek bu yöntemlerin etkinliğini gösterilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel cerrahi kliniği tarafından 1 Ocak 2013 – 1 Mart 2017 tarihleri arasında, karaciğer kist hidatik nedeniyle opere olan 16 yaş üstü 39 adet açık ve 66 adet laparoskopik cerrahi operasyonu geçiren toplam 105 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastaların demografik verilerinin yanı sıra, yapılan operasyon türü, sahip olunan kist sayısı, kist büyüklüğü, segment sayısı, hastanede kalış süresi, kist evreleri ve meydana gelen komplikasyonlara ait veriler kaydedildi. Nüks karaciğer kist hidatik hastaları, preoperatif kistobilier fistülü olan hastalar ve Gharbi sınıflandırılmasına göre tip V kist hidatik olanlar çalışmaya dahil edilmedi.İstatiksel analiz SPSS 20.0 for Windows (SPSS, Inc.; Chicago, USA) paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: In this study, we aimed to evaluate the efficacy of laparoscopic and open surgical treatment methods in the treatment of liver cyst hydatid disease by examining the factors, complications and factors affecting the choice of laparoscopic and open surgical treatment. Materıals And Methods: Diyarbakir Gazi Yaşargil Training and Research Hospital was performed by a general surgery clinic between January 1, 2013 and March 1, 2017 on a total of 105 patients who underwent 39 open and 66 laparoscopic surgeries over the age of 16 who had liver cyst hydatid disease. In addition to the demographic data of the patients, data on the type of operation performed, number of cysts, size of cysts, number of segments, duration of hospital stay, cysts and complications from the course were recorded. Patients with recurrent liver cyst hydatid disease, patients with preoperative cystobilier fistula, and patients with type V cyst hydatid according to Gharbi classification were not included in the study.