Karaciğer kist hidatiğinin laparoskopik cerrahi ile tedavisi 'Erken sonuçlar'
Laparoscopic surgical treatment of liver hydatid cysts 'Preliminary results'
  1. Tez No: 79749
  2. Yazar: EREN BERBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN SEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Laparoskopik cerrahi yöntemlerin yaygın olarak kullanılmasını takiben karaciğer hidatik kistleri de bu yöntemle yapılabilir hale gelmiş ve literatürde ilgili çalışmalar yeralmaya başlamıştır. Yeni cerrahi tekniklerin gelişiminden sonra geniş serilerin irdelendiği çalışmalarla tekniğin güvenirlik ve etkinliğinin belirlenmesi gereklidir. Bu çalışmanın amacı da, karaciğer kist hidatiğinin laparoskopik yöntemle tedavisiyle ilgili en geniş birikimi irdeleyerek, tedavinin etkinliğini ve güvenilirliğini belirlemektir. Altı yıllık bir sürede İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde laparoskopik yöntemle tedavi edilen 33 hidatik kistli 30 hastanın sonuçları değerlendirilmiştir. Yedi hastada (%23) açığa dönülmüştür. Onaltı hastaya (%70) basit drenaj, 6 hastaya (%26) unroofing ve 1 hastaya (%4) perikistektomi yapılmıştır. Ortalama ± SD ameliyat süresi 78 ± 8 dakikadır (aralık 30-120 dak). Peroperatif komplikasyon olarak bir hastada (%4) anafilaksi görülmüştür. Ortalama ± SD hastanede kalış süresi 6 ± 1 gündür (aralık 1-14 gün). Dört hastada (%17) postoperatif komplikasyon gelişmiştir. Safra fıstülü en sık rastlanılan komplikasyondur (2 hasta). Bir hastada yara infeksiyonu, diğer bir hastada postoperatif 4.gün karın ağrısına sebep olan perihepatik kolleksiyon gelişmiştir. Onaltı hasta (%70) ortalama 17 ay (aralık 2-72 ay) süre ile takip edilmiş ve bir hastada (%6.3) nüks saptanmıştır. Sonuç olarak karaciğer kist hidatiğinin laparoskopik yöntemle tedavisi seçilmiş hastalarda güvenli ve etkili bir yöntemdir. Kapalı tekniğin açık ameliyat yöntemleriyle karşılaştırılabilmesi için kontrollü çalışmalara gereksinim vardır. Laparoskopik cerrahi, periferik yerleşimli ve erken evre kistler için ideal bir yöntem olarak gözükmektedir. 44
Özet (Çeviri)
SUMMARY Since the widespread application of laparoscopic surgery to the routine general surgical practice, liver hydatid cysts have also been subject to laparoscopic treatment and various studies have started to appear in the literature. Nevertheless, innovative techniques have to be analyzed in large clinical series and the efficacy and safety be determined. The aim of this study is to report the largest experience with the laparoscopic management of liver hydatid cysts in the world to determine the safety and efficacy of this method.. In 6 years thirty patients with 33 cysts were subjected to laparoscopic management at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine. Conversion to the open procedure was entailed in 7 patients (23%). Eventually, 23 patients with 25 cysts were treated with laparoscopic surgery. Simple drainage was performed in 16 patients (70%), unroofing and drainage in 6 patients (26%) and pericystectomy in one patient (4%). The mean + SD operating time was 78 ± 8 min (range 30-120 min). Simple drainage was performed in 16 patients (70%), unroofing and drainage in 6 patients (26%) and pericystectomy in one patient (4%). The single peroperative complication was the development of anaphylaxis in one patient (4%). The mean ± SD hospital stay was 6+1 days (range 1-14 days). Postoperative complications developed in 4 patients (17%). Biliary fistula was the most common complication (2 patients). Sixteen patients (70%) were follow-up for a mean of 17 months (range 2-72 months) and one recurrence (6%) was demonstrated. In conclusion, laparoscopic treatment of liver hydatid cysts is a safe and efficacious method in selected cases. Comparative studies are necessary to objectively document its advantages compared with open surgery. At the time being, this method seems to be ideal for peripherally located, and early stage cysts. 45