Akut apandisit tanısında nötrofil lenfosit oranı, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve nötrofil lenfosit oranı ile radyolojinin birleştirilmesinin tanısal değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of the diagnostic values of neutrophil lymphocyte ratio, ultrasonography, computerized tomography and the combination of the neutrophil lymphocyte ratio and the radiology in the diagnosis of acute appendicitis
- Tez No: 487263
- Danışmanlar: UZMAN YILMAZ ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Acil Tıp ve Genel Cerrahi kliniklerinde sık rastlanan tablolarından biri olan akut karının en sık sebebi akut apandisittir. Geç müdahale edildiğinde basit apandisit kliniği perforasyon, apse gibi çeşitli komplikasyonlarla sonuçlanabilmekte ve teşhis konulamadığı zaman ölümcül olabilmektedir. Akut apandisitte teşhis sırasında anamnez alınırken ilk 6-8 saat bulgularının iyi sorgulanması, uygun laboratuvar tetkiklerinin kullanılması ve gerekli durumlarda görüntüleme yöntemlerinden yararlanılması ile gereksiz ameliyatlar, perforasyon oranları ve hastaların hastanede kalış süreleri azalmaktadır. Çalışmamızın amacı akut apandisit tanısı koyarken fizik muayene ve laboratuvar bulguları ile tüm karına yönelik yapılan USG ve BT'nin duyarlılıklarını karşılaştırmaktır. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde 2014 Haziran ve 2016 Aralık tarihleri arasında akut apandisit ön tanısı ile ameliyat edilen 1340 hastanın, NEU%, LYM%, Neutrophyl-Lymphocyte Ratio (NLR), Ultrasonografi (USG) ve Bilgisayarlı Tomografi (BT) sonuçları hastane sistemi veri tabanından retrospektif taranarak kayıt altına alındı. Elde edilen veriler IBM SPSS istatistik paket programında değerlendirildi. Hastaların 764'ü erkek ve 576'sı kadındı. Çalışmaya alınan hastaların ortalama yaşı 34,88'di (17-92). Akut apandisitin tanısında kullanılan parametreler olan NLR, USG, BT ve NLR parametresinin radyoloji ile birleştirilmesi kullanıldı. Akut apandisit tanısında altın standart olan histopatolojik sonuçlara göre NLR bulgularının duyarlılığı tüm hastalarda %77,3 erkek hastalarda %84,87, kadın hastalarda %58,46; USG'nin duyarlılığı tüm hastalarda %60, erkek hastalarda %61,7, kadın hastalarda %57,7 BT'nin duyarlılığı tüm hastalarda %63,3, erkek hastalarda %69,7, kadın hastalarda %55,1; NLR3,1798+US duyarlılığı %60,9, NLR>3,1798+BT duyarlılığı %64,9 olarak bulundu. Yardımcı tanı yöntemlerinin akut apandisit tanısında tanısal değeri ve yol göstericiliği olmakla birlikte gerekli klinik durumlarda cerrahın tecrübesi ön plana çıkarak karar verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Acute appendicitis is the most common cause of acute abdomen which is one of the commonest statements in emergency medicine and general surgery clinics. When treatment is delayed simple appendicitis can result in various complications such as perforation and abscess, and it can be fatal when it cannot be diagnosed. During the diagnosis of acute appendicitis, unnecessary surgeries, perforation rates and hospital stay time of patients are decreased due to good interrogation of findings for the first 6-8 hours, using appropriate laboratory tests and using imaging methods when necessary. The aim of our study is to compare the sensitivity of USG and CT for all the profits with physical examination and laboratory findings while diagnosing acute appendicitis. The results of NEU%, LYM%, Neutrophyl-Lymphocyte Ratio (NLR), Ultrasonography (USG) and Computed Tomography (CT) results of 1340 patients who underwent surgery for acute appendicitis in Ankara Training and Research Hospital General Surgery Clinic between June 2014 and December 2016 the hospital system was scanned retrospectively from the database. The data obtained were evaluated in the IBM SPSS statistical package program. 764 of the patients were male and 576 were female. The mean age of the patients studied was 34,88 (17-92 years). The parameters of NLR, USG, CT, and NLR, which were used to diagnose acute appendicitis, were combined with radiology. According to the histopathological results, which is the gold standard for acute appendicitis, the sensitivity of NLR was 77.3%in all patients, 84.87%in male patients and 58.46%in female patients. Sensitivity of USG was 60%in all patients, 61.7%in male patients, 57.7%in female patients. Sensitivity of CT was 63.3%in all patients, 69.7%in male patients and 55.1%in female patients; NLR 3,1798 + US sensitivity 60,9%, NLR> 3,1798 + BT sensitivity 64,9%found. According to the histopathological results, which is the gold standard for acute appendicitis, the sensitivity of NLR findings is 77.3%in all patients, 84.87%in male patients and 58.46%in female patients. Sensitivity of USG was 60%in all patients, 61.7%in male patients, 57.7%in female patients. Sensitivity of CT was 63.3%in all patients, 69.7%in male patients and 55.1%in female patients; NLR 3,1798 + xi US sensitivity 60,9%, NLR> 3,1798 + BT sensitivity 64,9%found. The diagnosis of acute appendicitis should be based on the diagnostic value and guidance, and the experience of the surgeon should be determined in the necessary clinical situations.