Psoriazis tanılı hastalarda serum progranulin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum progranulin levels in patients wi̇th psoriasis
  1. Tez No: 487264
  2. Yazar: RIDVAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN PINAR İNCEL UYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Psoriazis klinikte eritemli skuamlı plaklarla karakterize, genetik bir zemin üzerinde tetikleyici ajanlarla ortaya çıkan kronik inflamatuar bir dermatozdur. Patogenezinde başlıca T hücreleri, keratinositler, dendritik hücreler ve TNF-α başta olmak üzere inflamatuar sitokinler rol almaktadır. Progranülinin ise TNF-α'nın etkilerini inhibe ederek anti-inflamatuar etkisi bilinmektedir. Bu çalışmamızda psoriazis tanılı hastalarda serum Progranulin (PGRN) seviyelerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması ve psoriazis hastalığını etkileyen faktörler ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmaya sistemik tedavi almayan psoriazis tanılı 44 hasta ve 44 kontrol grubu olmak üzere toplam 88 hasta dahil edildi. Psoriazis hastalarının demografik verileri, hastalık süreleri, başlangıç yaşları, daha önce kullandığı tedaviler, sigara, alkol kullanımları, PAŞİ skorları, tırnak ve eklem tutulumları değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubundaki katılımcıların her birinde serum PGRN seviyeleri elisa yöntemiyle ölçüldü. Bulgular: Serum PGRN düzeyleri psoriazis grubunda ortalama 10,702,56ng/ml olarak bulunurken bu düzey kontrol grubunda 3,161,02 ng/ml olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is a chronic inflammatory dermatosis characterized by clinically erythematous plaques and triggering agents on the genetic background. T cells, keratinocytes, dendritic cells, inflammatory cytokines and mainly TNF-α are involved in the pathogenesis. The anti-inflammatory effect of PGRN is also known by inhibiting the effects of TNF-a. In this study, we aimed to compare the serum PGRN levels of psoriasis with those of the control group and to evaluate the relationship with the factors affecting the psoriasis disease in patients with psoriasis. Materials and methods: A total of 88 subjects; 44 psoriasis patients who have not been treated with systemic drugs and 44 healthy controls were included in the study. Demographic data, duration of illness, age at onset, previous treatments, smoking, alcohol use, PASI scores, nail and joint involvement were assessed in psoriasis patients. Serum PGRN levels were measured by ELISA method in each of the participants in the patient and control groups. Results: Serum PGRN levels were found to be 10,702,56ng / ml in the psoriasis group, whereas it was 3,161,02 ng / ml in the control group.