Ameliyat öncesi hastaların kaygı düzeyleri ve kaygıya neden olabilecek etmenlerin belirlenmesi
Determining the anxiety levels of patients during the pre-operative period and the factors which may cause anxiety
- Tez No: 48726
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİCRAN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
VI. ÖZET Araştırma, ameliyat öncesi hastaların kaygı düzeylerinin saptanması ve kaygıya neden olabilecek etmenlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini KTÜ Farabi Hastanesi Genel Cerrahi, Göz, Üroloji ve Kulak-Burun-Boğaz kliniklerine orta büyüklükte ve küçük ameliyat olmak üzere bir yılda başvuran hastalar oluşturmaktadır. 01.01.1995-31.05.1995 tarihleri arasında yatan 100 hasta araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veriler hastalara soru kağıdı uygulanarak toplanmıştır. Soru kağıdı, hasta tanıtım formu ve hastalarm kaygı düzeylerini belirleyen kendini değerlendirme formundan oluşmaktadır. Soru kağıdı araştırmacı tarafından ameliyattan bu gün önce uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler yüzdelik hesapları, İki Yönlü Varyans Analizi, İki Ortalama Arasındaki Fark,. Kruskal Wallis Varyans Analizi, Mann -Whitney U ve Tukey önemlilik testleri kullanılarak bilgisayarda değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda hastaların orta düzeyde kaygı yaşadıkları saptanmıştır. Ameliyatın büyüklüğü, cinsiyet, öğrenim düzeyi, işlemlere ve hastalıklarına ilişkin bilgi alma durumları, daha önce ameliyat olma durumlarının kaygı düzeyi üzerinde önemli değişkenler olduğu belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study is carried out with the purpose of determining the anxiety levels of patients during the pre-operative period and the factors which may cause anxiety. The study is planned as descriptive. The universe of the study is the patients of the Karadeniz Technical University Farabi Hospital General Surgery, Eye, Urology and Ear-Nose-Throat services who have consulted to have a Minor or medium size operation within one year. The sample of the study are 100 patients who are hospitalized during the period of 01.01.1995 and 31.05.1995. Data is collected through questionnaires. These questionnaire constitute of two parts. In the first part there are questions about the background characteristics of the patients, while the second part includes the self evaluation form which determines the anxiety level of the patients. The quentionnaire ar filled by the research on the day prior to the operations. Data collected is evaluated in computers by using percentages, Two way of analysis of Variance, Differences between two means, Kruskal Wallis Variance analysis, Mann- Whitney U and Tukey significancy tests. When data is evaluated, it is observed that the anxiety experienced by the patients is in medium level. The size of the operation, sex, education level, knowledge received about the procedures and diseases, and experiencing an operation in the past are important factors which have influence on the anxiety level. Appropriate proposals are suggested parallel to the findings of the study.