Hastanelerde hekim-hemşire ilişkilerinde yaşanan çatışma kaynaklarının belirlenmesi ve çözüm önerileri
Evaluation of conflict sources in relations between physicians and nurses in hospital environment and recommendation for solutions
- Tez No: 92460
- Danışmanlar: PROF. DR. TANIL KILINÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 396
Özet
ÖZET Bireylerin sağlıklı hallerinin sürdürülmesi, hastalandığında iyileştirilmesi amacını üstlenmiş olan hastanelerin, artan talep karşısında, en az maliyetle, kaliteli sağlık hizmeti sunabilmeleri,sağlık ekibi üyelerinin birbirleriyle uyum içinde ve koordineli bir şekilde çalışmalarıyla mümkündür. Tıbbi teknolojideki gelişmelere paralel olarak,hastanelerde aşırı işbölümü ve uzmanlaşmanın olması, bu uzman grupların kendi içlerinde hiyerarşileri ve farklı alt kültürlerinin olması hastane hizmetlerinin koordinasyonunda sıkıntılar yaratmaktadır. Son yıllarda hastanelerde gerçekleştirilmiş olan toplam kaliteyle ilgili çalışmalar; hastanelerde oluşturulan yapısal düzenlemelerin yanısıra, hasta bakımına doğrudan katılan hizmet gruplarının çalışma ortamı ve ilişkilerden memnun ve doyumlu olmasının, hastanın iyileşme süreci ve hastane hizmetlerinin kalitesi üzerinde önemli etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle, diğer hizmet gruplarına göre, hastayla ve birbirleriyle yoğun etkileşim içinde bulunan hekimler ile hemşirelerin olumlu ilişkiler kurması, birbirleriyle sinerjjk çalışması çok önemlidir. Hekimlik ve hemşirelik hizmetlerinin koordinasyonunda sorun yaşanan hastanelerde; her iki hizmet grubu arasında çatışmaların yaşanması doğaldır. Bu çatışmaların bir kısmı hastanelerin etkinliğini artırması yönünden yapıcı olarak değerlendirilirken; bir kısmı da hastane işlerliğim olumsuz yönde etkilediği için yıkıcı olarak değerlendirilmektedir. Hastanelerde yaşanan tüm çatışmaların, hastanelerin işlerliği üzerinde olumlu ya da olumsuz etkilerinin olmasına karşın, hasta başında hastaya doğrudan hizmet veren gruplar arasında yaşanan fonksiyonel olmayan 320çatışmaların, hastanın iyileşme sürecini olumsuz yönde etkilediği ileri sürülmektedir. Bundan dolayı, hekim ve hemşire grupları arasında yaşanan çatışmaların optimum düzeyde olması ve etkin şekilde yönetilmesi gereği daha da önem kazanmaktadır. Hastane yöneticilerinin, bu iki hizmet grubu arasında yaşanan çatışmaları etkin ve verimli bir şekilde yönetebilmeleri için öncelikle, hekim ve hemşire grupları arasında çatışma yaratan nedenleri ve çatışma düzeyini belirlemesi; bu çatışmaların hastane işlerliği üzerindeki etkilerini saptaması gerekmektedir. Bu araştırma, bakanlık, sigorta, üniversite ve özel hastaneler olmak üzere dört farklı statüye sahip hastanelerde çalışan hekimler ile hemşirelerin ilişkilerinde yaşanan çatışmanın düzeyi ve nedenlerini belirlemek amacıyla, tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. ? ; *' Araştırma kapsamına alınacak hastaneler İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden temin edilen İstanbul da faaliyet gösteren bakanlık, sigorta, üniversiteler ve özel hastaneler listesinden rasgele sayılar tablosuna göre seçilmiştir. Buna göre üç bakanlık, iki sigorta bir üniversite ve on özel hastane olmak üzere toplam ona^tı hastane örnekleme alınmıştır. Belirlenen hastanelerin dahiliye ve cerrahi kliniklerinde çalışan ve en az altı aylık kurum deneyimine sahip olan hekim ve hemşire gruplarından tabakalı rastlantısal örneklem yöntemiyle seçilen 282 hekimle 332 hemşire örneklem kapsamına alınmıştır. Literatür ışığında, gözlem, görüşme ve pilot çalışmalar sonunda geliştirilen üç form veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Bunlardan ilk ikisi, hekim ve hemşire grupları için ayrı ayrı düzenlenmiş formlar olmasına karşın, soru düzeni ve içerik yönünden benzer şekilde 321hazırlanmasına özen gösterilmiştir. Meslek gruplarına özgü formlar iki bölüm şeklinde hazırlanmış olup, birinci bölümde grupların demografik özellikleri ile örgütsel etmenleri sorgulayan sorulara yer verilirken, ikinci bölümde hekim-hemşire grupları arasında çatışma yaratabileceğine inandığımız nedenleri ifade eden çatışma ölçeğine yer verilmiştir. Üçüncü form ise hekim-hemşire ilişkilerini etkileyebileceğini düşündüğümüz örgütsel ve yönetsel düzenlemeleri sorgulayan“Kurum / Ünite Tanıtım Formu ”dur. Toplanan veriler, SPSS (Statistical Packages for Social Science) paket programı kullanılarak değerlendirilmiş ve ölçekle ilgili geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda;. İncelenen hastanelerin büyük çoğunluğunda, hekim- hemşire ilişkilerine olumlu katkıda bulunacağı düşünülen örgütsel ve yönetsel düzenlemelerin yeterli düzeyde olmadığı,. Yöneticilerin, kurumlarında bulunduğunu belirttiği örgütsel etmenleri hekim ve hemşire grupları ile paylaşmadığı; ayrıca, meslek gruplarından biri tarafından oluşturulan düzenlemelerden, diğer grubun haberdar olmadığı,. Hekim ve hemşire grubunun genel çatışma değerlerinin“vasat”düzeyde olduğu; hemşirelerin hekimlerden daha fazla çatışma yaşadığı,. Her iki meslek grubunda da çatışma ölçeği alt boyutlarından“statü farklılığına ilişkin çatışma”nın düşük düzeyde,“algılama farklılığına ilişkin çatışma ”ninise, diğer boyutlara göre yüksek düzeyde algılandığı,. Üye, statü ve ödül sistemi farklılığı ile kararlara katılıma ilişkin çatışmaları hekimlerin hemşirelerden daha düşük düzeyde yaşadığı, 322. Bakanlık sigorta, üniversite ve özel hastaneler gibi aynı statüye sahip hastanelerde çalışan meslek gruplarından hemşirelerin hekimlerden daha fazla çatışma algıladığı,. Yaş, tecrübe, pozisyon, görevlendirilme şekli, çalışılan hastane ve bölüm gibi özelliklerin hekimlerin çatışma düzeyi üzerinde etkili olduğu saptanırken hemşirelerde yaş, oryantasyon programına katılma, çalışılan hastane ve bölüm gibi özelliklerin hemşirelerin çatışma düzeyi üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar ışığında, yöneticilerin hekim-hemşire grubunun etkin ve sinerjik bir şekilde çalışmalarını sağlamak amacıyla, sağlık profesyonelleri arasında yaşanan çatışmaların düzeyi ve kaynaklan ile bu anlaşmazlıkların örgüt, gruplar ve hasta üzerindeki etkilerini saptamaları ve çatışmaların optimum düzeyde, etkin şekilde yönetimi için çeşitli teknikleri kullanmaları önerilebilir. ? *' 323
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hospitals are charged with maintenance of well-being of individuals and cure for them when they are ill; under increasing demand for their services, hospitals can only offer health service of good quality, with the lowest cost, if health care workers work harmoniously and in coordination with each other. There are some difficulties in coordination of hospital services because, in parallel to recent advances in medical technology, there have been too many divisions of labor and fields of specialization in hospitals and these groups of specialists have their own hierarchical system and different subcultures. Recents studies in hospitals concerning total quality have shown that, besides structural arrangements, satisfaction of those groups that directly participate in patient care has significant effects on recovery process of the patients and on quality of hospital services. For this reason, compared to other groups, it is very important that physicians and nurses, who have close interactions with each other and with the patients, have positive relations and work synergistically. In those hospitals in which there are problems in coordination of ?'?“'*' profession of a doctor and nursing services, it is natural that there are conflicts between these two groups. While some of these conflicts are considered as constuctive in terms of enhancing hospital effectiveness, some are considered destructive as they influence the functioning of the hospital adversely. Although all conflicts have positive or negative effects on hospital services, it has been claimed that non-functional conflicts between the groups which directly provide service to patients affect the recovery process adversely. For this reason it gains for more importance that conflicts between physicians and nurses should be optimum and managed effectively. 324In order for hospital directors to manage conflicts between these two groups effectively and productively, they should determine the causes and the level of these conflicts and then defect the effects of these conflicts on hospital functions. ?..\ This investigation was planned and performed as a descriptive study in order to detect the causes and levels of the conflicts between physicians and nurses in hospitals of different status, namely, state hospitals, SSK hospitals, university hospitals and private hospitals. Hospitals which were included in the study were determined randomly from the registration of hospitals in Istanbul City Health Directorate Sixteen hospitals were sampled, three of which were state hospitals, two SSK hospitals, one university hospital and ten private hospitals. Of those physicians and nurses who were working in medicine and surgery clinics of selected hospitals and who had at least 6 months of experience in those institutions, 282 physicians and 332 nurses were sampled by using ?P ' i- stratified randomized sampling method. - ; ?.*' In light of the literature, three forms which were developed as a result of observations, interviews and pilot studies were used as a means of data collection. Although the first two of these were designed separately for physicians and nurses, greate care was shown to prepare them similarly in terms of order of the questions and content. Those forms specific to :i occupational groups were prepared in two :parts; in the first part there were questions concerning the demographic characteristics of the groups and their organizational factors, and in the second part, conflict scale was included which showed the reasons that we believed to cause conflicts between physicians are nurses. : The third form was ”the institution/unit form“ which question the organizational and managerial arrangements that we think affect the relationship between physicians and nurses. Data collected was evaluated using SPSS (Standard Packages for Social Science) program and validation and reliability study concerning this scale was performed. 325? it' As a result of this study, it was found out that. In most of the hospitals investigated, organizational and managerial arrangements, which were thought to promote the relationship between physicians and nurses, were not at a satisfactory level;. Directors didn't share organizational factors, which they expressed to be present in their institutions, with physician and nurse groups and also one group was not aware of the arrangements made by another group;. General conflicting values of physicians and nurses were at an ”average“ level and nurses experienced more conflicts than those experienced by physicians;. Physicians experienced conflicts regarding the difference in membership, status and reward system and participating in decision-making process at a lower level than did nurses;. In both groups, ”conflict with regard to difference in status“ was perceived at a lower level and ”conflict with regard to difference in perception" at a higher level than other dimensions;. Of those professional groups working in hospitals of the same status such as state, SSK, university and private hospitals, nurses perceive more conflicts than physicians;. It was determined that age, experience, position, type of assignment and hospital and department to work in were affecting the level of conflicts of physicians while age, participating in orientation program and hospital and department to work in were affecting the level of conflicts of nurses. Considering the results obtained, it can be recommended that in order for directors to enable physicians and nurses to work effectively and synergistically, they should find out the levels and the causes of conflicts 326among health care professionals, determine the effects of these conflicts on organizations, groups and patients and try to use various techniques so as to manage the conflicts at an optimum level and effectively. 327