Inek sütü alerjisi tanısı ile izlenen hastalarda prognoz ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the prognosis and effective factors in cows milk allergy
- Tez No: 487270
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DİBEK MISIRLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: İnek sütü alerjisi çocukluk çağında en sık görülen besin alerjisi olup zaman içinde düzelebilmektedir. Bu çalışmanın amacı inek sütü alerjisi tanısı ile izlenen hastaların; sosyo-demografik özellikleri, klinik özellikleri, laboratuvar bulguları, tanısal test sonuçları (deri prik testi, süt spesifik IgE düzeyi), izlemlerinde tolerans gelişme durumu ve tolerans gelişimi üzerine etki eden faktörleri belirlemektir. Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji Kliniğinde inek sütü alerjisi tanısı ile en az 6 ay süre ile izlenen ve 2 yaşını dolduran 147 hasta dahil edildi. Hastaların sosyo-demografik özellikleri, semptomları, semptom başlama yaşı, tanı yaşı, tanı anında ve izlemde klinik ve laboratuvar bulguları veri toplama formuna kaydedilmiştir. Tolerans gelişme durumu ve tolerans gelişme zamanı değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 91'i (%61.9) erkek, 56'sı (%38.1) kız idi. Hastaların semptom başlama yaş ortancası 5 (minimum 1-maksimum 36) ay, tanı alma yaşı ortancası 6 (minimum 1- maksimum 54) ay, ortalama anne sütü alma süresi 14.6±6.7 (minimum1-maksimum 24) ay, ek gıda alımına başlanma yaşı ortancası 6 (minimum 1-maksimum 8) ay, son kontroldeki yaş ortancası 36 (minimum 13- maksimum 193) ay olarak saptandı. Hastaların %15.6'sının ailesinde alerjik hastalık öyküsü vardı. Başvuru semptomlarına bakıldığında %85.7 hastada deri sistemi, %25.2 hastada gastrointestinal sistem, %6.8 hastada solunum sistemi, %15 hastada anafilaksi olduğu görüldü. Çalışmamızdaki hastaların 93 (%63.3) 'ünde inek sütü yanısıra eşlik eden besin alerjileri mevcuttu. En sık eşlik eden besin alerjeni hastaların %59.9'unda yumurta olduğu görüldü. İnek sütü alerjisi tanısı alan hastaların %31.3'ünde IgE aracılı, %51.7'sinde mikst tip, %17'sinde non-IgE aracılı besin reaksiyonu saptandı. Hastaların 30.4±19.8 aylık izlem süreleri sonunda %1.4 hastada ilk yıl, %37.4 hastada 1-2 yıl arasında, %23.1 hastada 2-3 yıl arasında, %15 hastada 3. yıldan sonra süt ve süt ürünlerini tüketebildikleri görüldü. Hastalarımızın 34 (%23.1)'ünde inek sütü allerjisinin devam ettiği görüldü. Son kontrollerinde 10 hasta (%6.8) fırınlanmış süt ürünü, 5 hasta (%3.4) yoğurt tüketebilirken, 19 hasta (%12.9) süt ve süt ürünlerinin hiçbirini tüketemiyordu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The most common food allergy type observed among infants, the cow milk allergy, can heal through time. The purpose of this study is to investigate the tolerance building processes and the factors influencing tolerance building based on socio- demographic and clinical features, lab and diagnostic test findings (skin-prick test, specific lgE level) pertaining to patients diagnosed with cow milk allergy. Method: The study involved 147 patiens, who are two years old (and above), diagnosed with cow milk allergy and are observed for at least six months at Medical Science University Ankara Pediatrical Hematology and Oncology Training and Research Hospital Infant Allergy Clinic. Socio-demographic fetarures of the patients, their symptoms, symptom-start ages, age of diagnosis, clinical findings at diagnosis and during observation were recorded in data collection questionnaires. The nutrients the patients are able to consume and their tolerance improvement levels were also recorded. Findings: The samples were 91 (61.9 %) boys and 56 (38.1 %) girls. The avarage symptom-start age was observed to be 5 months (minimum 1 - maximum 36), avarage diagnosis age 6 months (minimum 1- maximum 54), avarage duration of breastfeeding 14.6±6.7 months (minimum1-maximum 24), avarage age of food supplement start 6 months (minimum 1-maximum 8), and avarage age of final check 36 months (minimum 10- maximum 193).15.6 % of the patients had allergic ailment history within their families. When sypmtoms at entry were observed, 85.7 % of the patients had dermal system, 25.2 % gastrointestinal system, respiratory system disorders, and 15 % were detected to have developed anaphylaxis. 93 (63.3 %) of the patients in the investigation were diagnosed with multiple food allergy. It was observed that the most commonly accompanying allergen was egg, with a frequency of 59.9 %. Among the patients diagnosed with cow milk allergy, 31.3 % showed food reaction to nutrients with lgE agents, 51.7 % to mixed types, and 17 % to nutrients with non-lgE agents. It was also 15 observed that, in the end of 30.4±19.8-month observations, 1.4 % of the patients were able to consume milk and milk products while 37.4 % of the patients were able to consume them within 1-2 years, 23.1 % within 2-3 years, and 15 % after the 3rd year. Sensitivity to cow milk was observed to continue in 34 (23.1 %) of our patients. During their final checks, 10 (6.8 %) patients were able to consume baked milk products and 5 (3.4 %) patients were able to take in yoghurt while 19 (12.9 %) patients were not able to consume any of those.