Demir eksikliği anemisinin miyokardiyal deformasyon ve fonksiyonlara etkisinin 'doku doppler görüntüleme' ve 'speckle tracking ekokardiyografi' metotları ile değerlendirilmesi
Evolation of the effect of iron defficiency anemia on myocardial deformation and functions by 'tissue doppler imagining' and 'speckle tracking echocardiography'
  1. Tez No: 487271
  2. Yazar: BETÜL PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. NAMUK YAŞAR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Demir eksikliği çocukluk çağı anemisinin en sık nedenidir. Kardiyovasküler sistemde kalp tepe atımında ve atım hacminde artmaya, plazma volüm artışına, kardiyak hipertrofiye yol açabilmektedir. Doku Doppler Görüntüleme (DDG) miyokardiyal hız ve zaman aralıklarını göstererek, kalbin fonksiyonlarını global olarak değerlendirir.“Speckle Tracking”Ekokardiyografi (STE) ise kalbin karşılaştığı yüklenme koşulları ile miyokardda oluşan deformasyonu değerlendirmektedir. Çalışmamızınamacıçocuklarda demir eksikliği anemisinin (DEA) miyokardiyal deformasyona ve fonksiyonlara etkisinin STE ve DDG ile değerlendirilmesidir. Çalışmayahastanemizpolikliniklerinde DEA tanısı konulan 40 hasta alındı.DemireksikliğianemisitanısıiçinDünyaSağlıkÖrğütü (DSÖ)kriterlerikullanıldı. Hastalardan 24'ünün DEA tedavi edildikten sonra 3. ayda tetkikleri tekrarlandı. İki gruptaki hastaya konvansiyonel EKO, STE ve DDG uygulandı, DDG ile; miyokardiyal hızlar, izovolümetrik kasılma (ICT), gevşeme (IRT) ve ejeksiyon zamanları (ET); interventikuler septumda, sol ve sağ ventrikül bazal segmentlerinde ölçüldü. Ayrıca DDG bulgularına göre her segment için miyokardiyal performans indeksi(MPI)hesaplandı, STE ile; sol ventrikül global longitudinal strain (GLS) ve strain hızı (GLSR), sol ventrikül globalsirkumferansiyal strain (GCS) ve strain hızı(GCSR), sağ ventrikül longitudinal global strain ve strain hızı ölçümleri yapıldı. Hastalarımızın Konvansiyonel Ekokardiyografi (EKO), DDG ve STE sonuçlarına bakıldığında özellikle STE ile ölçülen LVGLS, LVGLSR ve RVGLS değişkenlerindeki miyokarddaki düzelmeyi yansıtan artış izlenmiştir. Doku Doppler görüntülemede ise LVDd, KF, IVSET, RVS, RVET'deki artış sistolik aktivitedeki düzelmeyi; MPI, RVIRT, LVICT, IVSICT ve IVSIRT'de tedavi sonrası grupta azalma diyastolik fonskiyonlardaki iyileşmeyi göstermektedir. Çalışmamız sonucunda elde edilen bulgularla birlikte DDG ve STE'nin, DEA olan çocuklarda her iki ventrikülde hem sistolik hem diastolik disfonksiyonu göstermede etkili olduğu gözlenmiştir. Hafif-orta DEA'da bile kalbin sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını belirgin düzeyde etkileyebilmesi nedeniyle hastaların tedavi sonrasında değerlendirilmesinin gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Iron deficiency is the most common cause of childhood anemia. In the cardiovascular system it can lead to cardiac hypertrophy, increase in heart rate, cardiac output and plasma volume. Tissue Doppler Imaging (TDI) evaluates cardiac function globally, showing myocardial velocity and time intervals.“Speckle Tracking”Echocardiography (STE) evaluates the myocardial deformation with the loading conditions it is exposed to. The aim of our study is to evaluate the effect of iron deficiency anemia(IDA) on myocardial deformation and function with STE and TDI in children. Forty patients with diagnosis of IDA in pediatric outpatient clinics were included in the study. World Health Organization (WHO) criteria were used for the diagnosis of IDA. 24 of all patients were examined again after the IDA treatment. Conventional Echocardiography (ECHO), STE and TDI were performed in 2 groups. With TDI; myocardial velocities, isovolumetric contraction (ICT), relaxation (IRT) and ejection times (ET); interventricular septum, left and right ventricular basal segments were measured. The myocardial performance index (MPI) for each segment was also calculated according to TDI findings. With STE; left ventricular globallongitudinal strain (GLS) and strain rate (GLSR), left ventricular global circumferential strain (GCS) and strain rate (GCSR), right ventricular longitudinal global strain and strain rate were measured. The results of conventional ECO, DDI and STE; an increase in LVGLS, LVGLSR, and RVGLS, measured by STE, reflecting improvement in myocardium was observed. In DDI, the increase in LVDd, KF, IVSET, RVS, and RVET was associated with improvement in systolic activity and decreases in MPI, RVIRT, LVICT, IVICT, and IVIRT indicate improvement in diastolic function. With the findings of our study, it was observed that TDI and STE were effective in children with IDA both in systolic and diastolic dysfunction. IDA can significantly affect the systolic and diastolic functions of the heart, even mild-moderate anemia. It is thought that patients should be followed for a long time and evaluated after treatment.