Acil servise başvuran ileus şüpheli hastalarda kaval indeks ölçüm değerinin kontrast nefropatisi gelişimi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relation between the measurement value of the caval index and the development of contrast nephropathy in patients with suspected ileus in emergency department
  1. Tez No: 487282
  2. Yazar: ALİ YUSUF UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada amacımız ileus hastalarında tanı amaçlı kontrastlı BT çekimi öncesi intravasküler volüm durumunun ultrason eşliğinde vena kava inferior kollapsibilite indexi ölçümüyle değerlendirilmesi ve kontrastlı BT çekimi sonrası gelişebilecek kontrast nefropatisi ile vena cava inferior kollapsibilite indexi ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel araştırma 01.01.2017 ile 15.10.2017 tarihleri arasında, yıllık 360.000 hasta başvuran, üçüncü basamak bir acil servis olan Kocaeli Sağlık Bilimleri Üniverstesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Acil servisine başvuran, ileus şüpheli kontrastlı bilgisayarlı tomografi çekilen hastalarda kaval indeks ölçümü yapılıp genel cerrahi servisine yatırılan ve en az 48 saat takip edilen hastalar, 18 yaş üstü hastalar alınmıştır. IVC çapı süpin pozisyonda abdominal probla ölçülmüştür. Prob subksifoid bölgeye yerleştirilmiş ve sagital kesitte IVC görüntüsü elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 190 hasta alındı.Araştırmada yer alan hastaların ortalama yaşı 62.1 (%95 GA: 59.5-64.3) olarak bulundu. Hastalarımızın 126'sı (%66.3) erkekti. Araştırma sonunda 28 (%14.7) hastada kontrast nefropatisi geliştiği tespit edldi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: In this study, we aimed to evaluate the vena cava inferior collapsibility index at the ultrasound-guided intravascular volume status before contrastenhanced CT excision for diagnostic purposes in ileus patients and to evaluate the relationship between vena cava and inferior collapsibility index with contrast nephropathy which can develop after contrast-enhanced CT excision. Materials and Methods: This prospective observational study was carried out between 01.01.2017 and 15.10.2017 at the Department of Emergency Medicine, Kocaeli University of Health Sciences, Education and Research Hospital, which is a tertiary emergency department with 360.000 patients annually. Patients who were admitted to the emergency department, who underwent computed tomography with suspected contrastenhanced computed tomography, underwent caval index measurement and were admitted to the general surgery department and followed up for at least 48 hours. The IVC diameter was measured with the abdominal probe in the trocar position. The probe was placed in the subxiphoid region and a sagittal catheter IVC image was obtained. Results 190 patients were included in the study. The mean age of the subjects in the study was 62.1 (95% CI: 59.5-64.3). 126 (66.3%) of our patients were male. At the end of the study, 28 (14.7%) patients developed contrast nephropathy.