Akut apandisit tanı ve şiddetinde HALP (hemoglobin, albümin, lenfosit ve platelet) skorunun değeri: Prospektif gözlemsel çalışma
The value of the HALP (hemoglobin, albumin, lymphocyte, and platelet) score in the diagnosis and severity of acute appendicitis: A prospective observational study
  1. Tez No: 953543
  2. Yazar: YASİN BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
AMAÇ:Bu çalışmanın amacı, HALP (Hemoglobin × Albümin × Lenfosit / Platelet) skorunun akut apandisit tanısı ve hastalık şiddeti (komplike ve non-komplike apandisit ayrımı) üzerindeki tanısal değerini incelemek ve elde edilen sonuçları Alvarado, SAS-US ve SAS-CT skorlama sistemleri ile karşılaştırarak klinik karar süreçlerindeki kullanılabilirliğini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM:Bu prospektif kesitsel çalışma, üçüncü basamak bir acil tıp kliniğine sağ alt kadran ağrısı şikâyetiyle başvuran ve akut apandisit şüphesi bulunan 18 yaş ve üzeri hastalar üzerinde yürütülmüştür. Gebeler, 18 yaş altı olgular, daha önce apendektomi öyküsü bulunanlar ile malignite, hematolojik hastalık veya immünsüpresyon öyküsü olan hastalar çalışma kapsamı dışında bırakılmıştır. Çalışma süresince klinik işleyişe müdahale edilmemiş, standart karın ağrısı tanı ve tedavi algoritması uygulanmıştır. Hastaların vital bulguları ve fizik muayene bulguları kaydedilmiştir. Sağ alt kadran ağrısı olan olgularda Alvarado skoru hesaplanmış; skoru ≥5 olanlara laboratuvar tetkikleri ve rutin görüntüleme yöntemi olarak USG veya BT yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen olguların başvuru anındaki HALP (Hemoglobin × Albumin × Lenfosit sayısı / Platelet sayısı) skorları hesaplanmıştır. Tanı alan hastalar, görüntüleme ve patoloji bulgularına göre basit ve komplike apandisit olarak iki gruba ayrılmış ve HALP, Alvarado, SAS-US ve SAS-CT skorları karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Toplam 298 hasta çalışmaya dahil edildi. Bunların 110'una (%37) akut apandisit tanısı konuldu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to investigate the diagnostic value of the HALP score (Hemoglobin × Albumin × Lymphocyte / Platelet) in the diagnosis and severity of acute appendicitis (distinguishing between complicated and non-complicated cases) and to compare the results with the Alvarado, SAS-US, and SAS-CT scoring systems to evaluate its usability in clinical decision-making processes. MATERIALS AND METHODS: This prospective cross-sectional study was conducted in the emergency department of a tertiary care center, involving patients aged 18 years and older who presented with right lower quadrant pain and were suspected of having acute appendicitis. Pregnant individuals, patients under 18 years of age, those with a history of appendectomy, malignancy, hematologic disease, or immunosuppression were excluded from the study. During the study period, the standard abdominal pain diagnostic and treatment algorithm was applied without interfering with clinical practice. Vital signs and physical examination findings were recorded. For patients presenting with right lower quadrant pain, the Alvarado score was calculated; those with a score ≥5 underwent laboratory testing and routine imaging with either ultrasound (US) or computed tomography (CT). The HALP score (Hemoglobin × Albumin × Lymphocyte count / Platelet count) was calculated at the time of admission for each included patient. Diagnosed cases were classified into simple (non-complicated) and complicated appendicitis based on imaging and pathology results. HALP, Alvarado, SAS-US, and SAS-CT scores were compared between groups. RESULTS: A total of 298 patients were included in the study, and 110 (37%) were diagnosed with acute appendicitis.