Türk toplumunda sutura palatina media maturasyonunun konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak kronolojik yaş ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve maturasyon aşamalarının fraktal analiz yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of the relationship between midpalatal suture maturation and chronologic age with cone-beam computerized tomography via fractal analysis in A Turkish population
- Tez No: 487291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY HALICIOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmamız Türk toplumunda kız ve erkek bireylerde sutura palatina media maturasyonunun konik ışınlı bilgisayarlı tomografi kullanılarak kronolojik yaş ile ilişkisinin değerlendirilmesini ve maturasyon aşamalarının fraktal analiz yöntemi ile incelenmesini, bu veriler arasında herhangi bir korelasyon bulunup bulunmadığının belirlenmesini ve fraktal analiz sonuçlarının klinik uygulamada maturasyon aşamasına karar verebilecek bir kriter olarak kullanımının etkinliğini araştırmayı amaçlayan retrospektif bir arşiv çalışmasıdır. Bu çalışmada yaş ortalaması 16 ± 3,6 yıl (kız bireyler için 16,1 ± 3,6 yıl ve erkek bireyler için 15,7 ±3,7 yıl) olan 315 kız ve 200 erkek toplam 515 bireye ait konik ışınlı bilgisayarlı tomografi verileri kullanılmıştır. Sutura palatina media maturasyonu, ilk olarak Angelieri ve ark. tarafından belirlenen sınıflandırma esas alınarak incelenmiştir. İkinci aşamada ise, fraktal analiz yöntemi ile elde edilen nicel veriler aracılığıyla değerlendirme yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; sutura palatina media maturasyon aşamaları ile fraktal analiz ve kronolojik yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Sutura palatina media maturasyon aşamalarındaki fraktal boyut değerleri açısından kız ve erkek bireyler istatistiksel olarak birbirinden farklı değilken, E maturasyon aşamasındaki kronolojik yaşın cinsiyetler arasında istatistiksel önemde farklılık olduğu tespit edilmiştir. Kız ve erkek bireylerde maturasyon aşamaları ve fraktal analiz arasında pozitif yönlü zayıf istatistiksel anlamlı korelasyon vardır, ancak kız ya da erkek bireylerde maturasyon aşamaları ve kronolojik yaş arasında istatistiksel anlamlı korelasyon mevcut değildir. Tüm bu veriler dahilinde objektif ve nicel bir yöntem olan fraktal analizin, sutura palatina media maturasyon aşamasının belirlenmesinde kullanılabilecek bir yöntem olduğu sonucuna ulaşılmaktadır. Fraktal boyut değeri ve maturasyon aşamaları arasındaki pozitif yönlü korelasyon da dikkate alınarak, optimum fraktal boyut eşik değeri ile sutura palatina mediada füzyon aşaması değerlendirilebilir. Bununla birlikte kronolojik yaş, maturasyon aşamalarının değerlendirilmesinde yararlı bir indikatör değildir; ancak sutura palatina mediada füzyonun gerçekleştiği zaman hakkında alternatif bir bilgi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This is a retrospective archieve study and the aim of the study is to evaluate of the relationship between midpalate suture maturation and chronologic age with cone beam computerize tomography and to investigate the maturation stages of the midpalatal suture via fractal analysis in female and male individuals in Turkish population, to state whether there is any correlation between these data and to investigate effectiveness of using the results of fractal analysis as a criterion which specifies the maturation stage in clinical practice. Cone beam computerize tomography images from 515 subjects (315 female, 200 male) with a mean age of 16 ± 3.6 years (female subjects 16.1 ± 3.6 years, male subjects 15.7 ± 3.7) were included in this study. The midpalatal suture maturation was firstly evaluated based on the classification described by Angelieri et al. In the second stage, the evaluation was made through the quantitative data obtained by fractal analysis. According to the results of the study; there was a statistically significant difference between fractal analysis and chronologic age with the maturation of the midpalatal suture. While there was no statistically significant difference between fractal dimension and male or female according to the maturation of the midpalatal suture, there was a statistically significant difference between chronologic age and gender in stage E. There was a weak positive statistically significant correlation between maturation of the midpalatal suture and fractal analysis in male and female subjects, but there was no statistically significant correlation between maturation stages and chronologic age in male or female subjects. As a result, fractal analysis, which is an objective and quantitative method, is a method that can be used in determining the maturation of the midpalatal suture. Considering the positive correlation between fractal dimension and maturation of the midpalatal suture, the optimal fractal dimension cut-off value can be used to assess fusion in the midpalatal suture. On the other hand chronologic age is not a useful indicator for evaluating the maturation of midpalatal suture, but it can be considered to offer altenative information about time when fusion takes place in the midpalatal suture.