Fazla vasıflılık algısı ve iş tatmini arasındaki ilişki ile narsisizmin bu ilişki üzerindeki düzenleyici değişken etkisi
The relationship between perceived overqualification and job satisfaction and moderator effect of the narcissism in this relationship
- Tez No: 487345
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, algılanan fazla vasıflılığın iş tatmini üzerindeki etkisi ve bu ilişkide narsisizmin düzenleyici rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası A.Ş. çalışanlarına gönüllü katılımları için davet e-postaları gönderilmiş ve anket Kasım 2016-Ocak 2017 tarihleri arasında elektronik ortamda kullanıcılara açılmıştır. Bu dönemde, 436 kişi ankete katılmış ancak kullanılabilir anket sayısı 199 olmuştur. Araştırmada sınanan hipotezlerimiz; (1) algılanan fazla vasıflılık ile iş tatmini arasında negatif ilişki olduğu ve (2) narsisizmin, algılanan fazla vasıflılığın iş tatmini üzerindeki etkisini artıracağıdır. Korelasyon ve regresyon analizi sonuçlarına göre beklendiğinin tersine algılanan fazla vasıflılık ile iş tatmini arasında zayıf da olsa pozitif bir ilişki (r=0,314; p=0) saptanmıştır. Elde edilen diğer sonuç narsisizmin, algılanan fazla vasıflılık ile iş tatmini arasındaki ilişkide herhangi bir etkisinin olmadığıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of perceived overqualification on job satisfaction and moderator role of the narcissism in this relationship. For that purpose, invitation e-mails have been sent to employees of Central Bank of the Republic of Turkey for their voluntary participation and the online survey had been opened to users between November 2016 and January 2017. During this period 436 people participated the survey but the usable number of questionnaires remained at 196. In the study our tested hypothesis are; (1) there is a negative relationship between perceived overqualification and job satisfaction (2) narcissism will increase the effect of perceived overqualification on job satisfaction. According to results of the corelation and regression analysis contrast to expectation, even it is weak but a positive relationship between perceived overqualification and job satisfaction has been observed. The other result obtained from the study is that the narcissism has no effect between perceived overqualification and job satisfaction.