Yaşlı bireylerde öz-bakım ve yaşam doyumlarının araştırılması
Investigation of self care and life satisfaction of elderly people
- Tez No: 48738
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇAYLAN PEKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
58 ÖZET Araştırmanın amacı; yaşlı bireylerin öz-bakım gücü ve yaşam doyumlarını inceleyerek, sağlıklı bir yaşlanma sürecini yaşayıp yaşamadıklarını belirlemektir. Araştırmanın evrenini, İstanbul İl sınırları içinde yaşa yan toplum, örneklemi ise 60 yaş ve üzerindeki 50'si kadın, 50'si erkek olmak üzere toplam 100 birey oluşturmuştur. Bu araştırma verilerini toplamak amacıyla bir anket formu ile öz-bakım gücü ve yaşam doyumu ölçeği kullanılmıştır. Anket formu yaşlı bireylerin demografik özelliklerini (yaş, cinsiyet, öğrenim, sağlık ve ekonomik durum) belirlemektedir. Öz-bakım gücü ölçeği Kearney ve Fleischer tarafından geliştirilmiş, Nursel Nahcıvan tarafından Türkçeleştirilmiştir. Yaşam doyumu ölçeği Neugarten tarafından geliştirilmiş, Sultan Karataş tarafından Türkçeleştirilmiştir. Her iki ölçeğin, iç tutarlılığı araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırma verileri bilgisayar yüzdeleme, varyans analizi, korelas yon katsayısının hesaplanması ve student-t testinden yararlanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; yaşlı bireylerin öz-bakım gücünü düşük olarak saptamışsak da elde edilen değerler beklenenin üzerindedir. Öz-bakım gücü; öğrenim seviyesi ve gelir seviyesi yüksek olanlarda, kendi isteğiy le emekli olanlarda, sağlık sorunlarından az etkilenenlerde, Musevilerde, eşi ile birlikte yaşayanlarda yüksek bulunmuştur. Yaşam doyumu, 70-79 yaş arasında, eşi ile birlikte yaşayanlarda, Musevilerde, sağlık sorunundan az etkilenen ve düzenli sağlık kontrolü yaptıranlarda, oturdukları evden memmun olanlarda yüksek bulunmuştur. Bireylerin öz-bakım gücü ile yaşam doyumu arasındaki ilişki araştırıldığında pozitif yönlü güçlü bir ilişkinin olduğu (r= 0.71, p= 0.00) saptanmıştır. Yani yaşam doyumu yükseldikçe öz-bakım gücü de yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY The purpose of this survey is to reveal whether geriatric population undergo healthy process of aging by investigating both. Their way of selfcare agency and their ways of life satifaction. The population is the population in Istanbul, and The Sample, which is 100 composed of 50 women and 50 men over sixties. In order to have. The results of This survey a questionnaire form and the self-care agency and life satifaction scales has been used. The questionname form defines. The demographic characteristics of the old people (age, sex educational states, health status and economical status). The scale of self care agency has been designed by Kearney and Fleischer and transleted by Nursel Nahçıvan. The scale of life satifaction has been designed by Neugarten and translated by sultan Karataş. Both of the scales reliability coefficients were examined by the investigator. The results of the survey has been evaluated by the computer by making use of percentage, varrant analysis, calculation of the correlation and. The student-t test. Although The result of This survey shows a lower score of self care agency in a geriatric population. The results are over our excepted scores. Self care agency score are higher among people with a higher educational and economical status, among people who the retired willingly, among people who are experienced lesser health problems, among jews population, and among people who are living with. Their spouses the life satifaction score has been revealed higher scores among people ages between 70-79, among people who are living with Their