0-3 Yaş grubundaki çocukların beslenme ve sağlık durumunun, annenin hamilelik süresindeki beslenme ve sağlık durumu ile ilişkisinin araştırılması
The Investigation of the relationship between the health and nutritional state of infant's aged 0-3 years and health-nutritional state of their mothers in the period of pregnancy
- Tez No: 48739
- Danışmanlar: PROF.DR. AYSEL KAVAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
86 ÖZET Çalışmamız 0-3 yaş grubundaki çocuklarda beslenme ve sağlık durumunun, annenin hamilelik dönemindeki beslenme ve sağlık durumu arasındaki ilişkinin araştırılması amacı ile planlandı. Tanımlayıcı özellikte olan araştırmamız Afyon ili 4 No'lu sağlık ocağında; annenin sosyo-demografık özellikleri, hamilelik dönemindeki beslenme ve sağlık durumu, doğum ve emziklilik döneminde annenin ve bebeğin beslenme durumuna ait bilgiler çok sorulu anket yöntemi ile alındı. Çocuğun antropometrik özellikleri ölçümler yapılarak, genel sağlık durumu ile ilgili veriler gözlem yapılarak toplandı. Anneler ve çocuklara ait bilgi formları kaydedildi. Sonuçlar yüzdeleme ve çok değişkenli regresyon analizi (mulliple regression, Spearman Correlation coefficients ) ile bilgisayarda değerlendirildi. Sonuç olarak kırsal bölgelerde annelerin evlenme ve hamilelik yaşlarının küçük olduğu, annenin yaşının bebeğin gestasyon yaşını olumsuz yönde etkilediği, annenin yaşı ve hamilelikte sağlık bakımı alma durumunun hamilelik ve emziklilik dönemindeki beslenmesini etkilediği, hamilelik dönemindeki beslenme ve sigara içme süresinin bebeğin doğum kilosunu etkilediği gözlendi. Doğumdan sonra bebeğin beslenme yöntemi ve ek besinleri hazırlama şekli, ek besinlere başlama zamanı ve emzik verme durumunun çocuklarda beslenme ve hastalanma durumunu etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY Our study was planned to investigate the relation ship between the health and nutritional state of infants aged 0-3 years and health and nutritional state of their mothers during pregnancy. Our deseriptive study was performed in Afyon, no:4 health care center and data like socio-demographic characteristics of the mothers, their nutritional and health state during pregnancy, nutritional state of mothers and infants during partition and lactation were collected by a multiple question survey method. Anthropometric characteristics of the infants were measured and data related to health status were collected by monitoring. information forms belonging to mothers and children were reported. Results were evaluated by computer by percentaging and multiple regression spearman correlation coefficients. As a conclusion, it was observed that inrural areas, maternal age of marriage and age of pregnancy is smaller; maternal age influences the gestational age of infant and also maternal age and health care given during pregnancy affects the nutrition and pregnancy; duration of cigarette smoking and nutrition during pregnancy affects the birth weight of the infants. The method for feeding the infant, preparation and beginning time of supplemental foods after birth, lactational state influences the nutrition and getting ill of infants.