Farklı yollarla oksijen inhalasyonun hastanın vücut ısısına etkileri
The Effect of oxygen inhalation on body temperature
  1. Tez No: 48737
  2. Yazar: BİRCAN ALTUNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAMERYA BABADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamız, Çanakkale Devlet Hastanesi ve Çanakkale SSK Hasta nesi, ±ç Hastalıkları ve Göğüs Hastalıkları Servislerinde KOAH teşhisi ile yatırılan % 60 'ı (30 hasta) erkek, % 40 'ı (20 hasta) kadın olan 50 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hastaların % 60'ına (30 hasta) nazal kanül ile dakikada 4 litre, % 40'ına ise (20 hasta) maske ile dakikada 6 litre O inhalasyonu 2 15 dakika süre ile uygulanmış, O inhalasyonundan önce ve sonra oral 2 vücut ısıları alınıp kaydedilmiştir. Ateşli hastalar kapsam dışı bırakılmıştır. Sonuçlar cinsiyet ve yaş grupları dikkate alınarak, istatistik sel olarak değerlendirildiğinde, nazal kanül ve maske ile O inhalasyonu uygulanan hastaların oral vücut ısıları ortalamaları arasında anlam lı bir fark ortaya çıkmamıştır. Bu sonuç bize nazal kanül (4 lt/dk) ve maske (6 lt/dk) ile O tedavisi uygulamasının oral vücut ısısına etkisi 2 olmadığı izlenimini vermiştir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY Our stady has been carried out on 50 patients with chronic obstructive lung disease who hospitalized at the departments of inter nal and Pulmonary Desaesas in Çanakkale State Hospital and Social Security Hospital of Çanakkale 30 patients (%60) are male and 20 patients (%40) are female. All patients have applied oxygen inhalation during 15 minutes period. This has been performed by means of nasal canulla at the rate of 4 It/mm on 30 patients and by mask at the rate of 6 lt/min on 20 patients. Patients with high temperature have been excluded. Results have been evaluated statistically considering sex and age groups. There is no meaningfull difference between the patients who applied nasal canulla and mask in terms of their oral body temperature. This result gives us an impression that the low rate oxygen therapy has no effect on body temperature.