Tarım ve büyükbaş hayvancılık sektörünün analitik incelemesi ve muhasebeleştirilmesi
  1. Tez No: 487393
  2. Yazar: MUSTAFA CENK ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerin uzun yıllardır sanayileşmeyi ekonomik büyümenin temeli olarak algılamasının tarım sektöründeki gelişmeleri yavaşlattığı düşüncesinden yola çıkılarak hazırlanan tez çalışmamız, Türkiye'nin en önemli gücü olan ancak potansiyelini yeterince değerlendiremediğine inandığımız tarım sektörünün ve alt kolu olan büyükbaş hayvancılık faaliyetlerinin genel analitik incelemesi temeline kurulmuştur. Çalışmamızın giriş ve amaç kısmından sonra başlayan ikinci bölümünde; dünyadaki açlık problemine vurgu yapılarak konu rakamlar ve tablolarla desteklenmiş, Türkiye'de açlık problemi olmamasına rağmen neden Küresel Açlık Endeksi hesaplamalarına dahil edilen ülkeler grubundan çıkamadığımız açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; ülkemizin tarım sektörü ile ilgili gelişmeler ve özellikle Avrupa Birliği üyesi 4 ülke ile temel karşılaştırmalara yer verilmiştir. Karşılaştırmalı analiz için seçilen ülkeler, Avrupa'nın hem sanayi hem de tarımda gelişmişlik düzeyini yakalamış olan İspanya, Fransa ve Almanya'nın yanısıra komşumuz olan ve iklim koşullarında benzerlikler yaşadığımız Yunanistan'dır. Dördüncü ve beşinci bölümde, tezimizin ana konusu olan büyükbaş hayvancılık sektöründeki gelişimimiz incelenmiş ve karşılaştırmalı analizlere yer verilmiştir. Bu bölümlerde ayrıca tarımın istihdam düzeyine genel olarak etkileri ve kırsal kesimden kentlere göçün engellenebilmesi için tarım istihdamının artırılmasına yönelik düşüncelerimiz belirtilmiştir. Altıncı bölümde, proje yönetiminin önemi vurgulanarak ve bir örnek proje uygulaması yapılmıştır. Arazi satın alımından süt ve türev ürün üretimine kadar uçtan uca tüm akış oluşturularak bir manda çiftliği kurulum süreci tamamen özgün rakamlarla, hiçbir kaynaktan alıntı yapmadan projelendirilmiş ve tüm aşamaları belirtilmiştir. Son bölümde ise; tarımsal muhasebenin ana ilkeleri vurgulanarak, TMS 41- Tarımsal Faaliyetler Standardının muhasebe uygulamaları anlatılmıştır. Bu çalışmamızın temeli rakamsal verilere dayanmaktadır. İçerikte yer alan tabloların tamamına yakını -Türkçe ve İngilizce kaynaklardan ham rakamsal veri temin edilmekle birlikte- tümüyle tarafımızdan oluşturulmuştur. Çalışmamız kapsamında alıntı yapılan kaynaklara paragraf içeriklerinde yer verilmekle birlikte, konuyu anlamak ve analizleri doğru yapabilmek adına genel olarak okunan ve yararlanılan ancak paragraf içeriklerinde kaynak olarak belirtilmeyen dökümanlara da kaynakça kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agriculture and Cattle Breeding are complementary concepts in the sense that weakness of one would inevitably reduce the effectiveness of the other. This study is mainly based upon the agricultural activities of Turkey emphasizing on analytical interpretation of statistical data regarding cereal production, cattle breeding, importance of accurate project management and employment opportunities in rural areas In Part I and 2 the hunger problem in developing end underdeveloped countries are analysed so that why high level of productivity in world agricultural activites should be attained. In Part 3, Turkey's agricultural development and activites are discussed based on historic data and country's agricultural performance is compared with selected European Union countries i.e Spain, France, Germany and Greece. In Part 4 and 5 Turkey's cattle breeding sector, the main focus of this thesis, is analysed in addition to the discussion of employment facilities in rural areas and the prevention of migration from rural areas to urban areas, the most challenging problems of developing countries. In Part 6 and 7, the importance of project management is highlighted with a sample cattle (water buffalo) farm project application. Accounting practices of agriculture is also discussed in order to support the analytical analyses.