Bağımsız denetimde iç kontrol ile iç denetimin rolü ve bağımsız denetim uygulaması
The role of internal audit and independent audit implementation with independent control
- Tez No: 487392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüz koşullarında, işletme sahipleri ile personeli, alıcı ve satıcı statüsündekiler, yatırımcılar, kamu kuruluşları, kredi derecelendirme şirketleri işlteme hususunda karar alıcakları zaman işletmenin finansal tablo ve bu tablolarda yer alan verilere göre karar alırlar. Finansal tablolarda yer alan mali verilerin, bu verileri kullanıcakların yararına olabilmesi adına görevlerinde gerekli uzmanlığa erişmiş kişilerce yapılması doğru olandır. Bu kişiler elde ettikleri verileri raporlayarak kullacılara sunarlar. Bu kısımda bağımsız denetim devreye girmektedir. Finansal tablolarda yer alan verilerin doğru, güvenilir olması ve tablo kullanıcıların vereceği kararların güvenilir ve tatmin edici bilgiye sahip ılup olmadığı bağomsız denetçilerce yapılır. Bağımsız dış denetimin ulaşmsı gerektiği hedeflere gerekli şekilde ulaşılması ve görevlerin yerine getirilmesi adına, yapılan çalışmaların bazı şartlara uygun olması ve yanlış olmayan bilgilere erişilmesi doğru olandır. Tezimin amacı, bağımsız denetimde iç denetim ve iç kontrolün incelenmesi ve birbirleriyle olan ilişkilerini ortaya koymaktır. Yedi ana bölümden oluşan bu çalışmada, bir denetim faaliyetinin yapılması sırasında hangi aşamalardan geçildiği, denetimin nasıl gerçekleştirildiği, denetçi türleri ve görevleri, iç denetim ve iç kontrolün tanınması ve birbirleriyle ilişkileri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the business world, business owners, as well as managers, employees, suppliers and customers, lenders, investors, credit rating agencies, governmental and non-governmental organizations make their business decisions taking into consideration the company's financial statements and information. To provide helpful financial information for the users, it has to be analyzed by experts and result of their analyses have to be reported by interpreting. Users of information may make their businessdecisions for organization based on these reports. Making the right decision at the end of the process, depends on the information to beaccurate and reliable that is presented in the financial statements. Guarantee of the accurate and reliable information is the audit that is carried-out by the independent auditors. Studies haveto feature certain conditions to carry-out an independent audit. Otherwise, the audit can reflect a result of incorrect information and cannot be beneficial as intended. The aim of my thesis is to research the internal control and structure of internal audit in independent audit and present the interrelations of them. This study consists of seven main sections, which are the stages during the course of an audit, how to carry-out an audit, the auditor types and functions, the recognition of internal audit and internal control and their interrelation to each other.