Acil cerrahi birimlerinde çalışan hemşirelerin ilk saatlerde uyguladıkları bakımın belirlenmesi
Determining the care which is carried out at the initial hours by the nurses working in emergency surgical department
  1. Tez No: 48740
  2. Yazar: AYNUR SAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NERİMAN AKYOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, acil cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin ilk dakika/saatlerde uyguladıkları hasta bakım aktivitelerini belirlemek ve acil birimde nitelikli bir bakım sunulmasını sağlamak üzere öneriler getirmek amacıyla planlanmıştır. İstanbul il sınırları içinde bulunan 12 farklı hastanenin acil cerrahi biriminde çalışan, 100 hemşire (12'si sorumlu) rastgele örnekleme yöntemi yoluyla seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır. Verilerin elde edilmesinde, hemşirelerin tanıtıcı özellikleri ve çalışma koşullarının yanısıra hasta bakım aktivitelerini belirlemeye yönelik hazırlanan ve iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Hemşireler tarafından doldurulan bu anket formu bilgisayarda SPSS/PC istatistik paket programında değerlendirilerek sonuçlar yüzdelik ve X2 testleri ile tablolar halinde verilmiştir. Acil cerrahi birimde çalışan hemşirelerin çoğunluğunu, 17-25 yaş grubunda, bekar ve 0-5 yıl deneyimi olanların oluşturduğu; çalışma koşullarının yoğun, nöbet sayısının fazla, stresli bir ortam olması vb. nedenlerin hemşireleri olumsuz yönde etkilediği ve acil birimde çalıştıkları sürede hemşirelerin büyük bir çoğunluğunun acil hemşireliği konusunda herhangi bir eğitim almadıkları saptanmıştır. Hemşirelerin, belirtilen acil bakım aktivitelerinin birçoğunu ger çekleştirdikleri ancak, suni solunuma karar verme/uygulama, solunum yolu nu açma, endotrakeal entübasyon, kalp masajı yapma, EKG'yi değerlendir-74 me, ilacın dozunu ayarlama (CPR'de), basınçlı bandaj uygulama gibi yaşam sal önemi olan aktivitelerin yanısıra kanama ve yaralanmalarda sütur koyma, nazogastrik sonda takma ve gastrik lavaj yapma gibi aktiviteleri daha az oranlarda yaptıkları gözlenmiştir. Hemşirelerin eğitim düzeylerinin uyguladıkları aktiviteleri etkilemediği, buna karşın meslekte deneyim süresi arttıkça (6 yıl ve t) kalp masajı yapma aktivitesinin, acil birimde deneyim süresi arttıkça da (1-15 yıl) hasta haklarını korumada danışmanlık yapma aktivitesinin anlamlı düzeyde artış gösterdiği belirlenmiştir. Suni solunuma karar verme ve uygulama, solunum yolunu açma, kalp masajı yapma, basınçlı bandaj uygulama gibi aktivitelerin yanısıra has taya güven telkin edilmesi gibi işlevlerin gerçekleştirilmesinde, hemşirelerin çalışma sürelerinin etkili olduğu görülmüş, günde 16 saat çalışanların bu aktiviteleri diğerlerine oranla yeterince yerine getirmediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
75 9. SUMMARY This research has been done with an eye to define the caring activities done at the initial minutes/hours by the nurses who work in emergency unities. And also it provides some proposals to have the care with high quality. 100 nurses (12 of them are the responsible ones of the departments) who work at emergency surgical departments in 12 different hospitals in Istanbul have been sampled randomly. An investigation form has been used to obtain the data. This form including two sections, investigates the personal qualities of the nurses and working conditions. And also it helps to define the caring activities. The form filled in by the nurses has been evaluated by some computers with the statistical programme of SPSS/PC. And the conclusions are presented in percentages and with the tests of x2 in the tables. According to the data, the nurses who work in emergency unites are ranged from 17 to 25 ages and with experience of 0-5 years. The working conditions are hard, night duties are too much. The hard conditions effect the nurses badly. And also the nurses are not educated about the nursing in emergency unities during the period of the work. The nurses do the most of the caring activities which have been asked. But some essential activities for example, getting an open airway, endotracheal intubation applying the pressurized bandage are applied76 seldom. And also wound suturing, nasogastric intubation and gastric lavage are done by fewer nurses. It has been obtained that, education levels of the nurses don't effect the activities; at the other hand, the more experience (6 years and t) the more frequency of applying heart massages. And the experience in the emergency unities (1-15 years) provides high activity of consulting in defending the patient rights. In deciding or applying the artificial respiration, supplying an open airway, applying heart massage, pressurized bandage and the other activities and also giving confidence to the patient; the period of the work are effective and the nurses who work 16 hours for a day are less active than the others. When a positive correlation between being aware of the legal rights and the frequency of the activities is wanted, it has been seen that only deciding to the artificial respiration increases with the awaring of the legal rights and this conclusion is meanfull statistically.