Cerrahi kliniklerinde ağrı yöntemi kalitesinin ve hemşirelerin ağrı ile ilgili bilgi ve tutumlarının incelenmesi
Examination of quality of pain management and nurses' knowledge and attitudes regarding pain in surgical clinics
- Tez No: 648349
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, cerrahi kliniklerinde yatan hastaların değerlendirdikleri ağrı yöntemi kalitesinin ve cerrahi klinikler, birimler veya acil serviste çalışan hemşirelerin ağrı ile ilgili bilgi ve tutumlarının incelenmesidir. Materyal ve Metod: Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel araştırma türüne uygun yürütülmüştür. Araştırmanın verileri bir devlet hastanesinde, Ocak-Mart 2020 tarihleri arasında, cerrahi kliniklerde yatan 18 yaş üzeri postoperatif ilk 24 saatinde olan hastalardan ve cerrahi kliniklerde, cerrahi birimlerde ve acil serviste çalışan hemşirelerden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Hasta Kişisel Bilgi Formu, Gözden Geçirilmiş Amerikan Ağrı Derneği Hasta Sonuçları Anketi, Hemşire Kişisel Bilgi Formu ve Hemşirelerin Ağrı ile İlgili Bilgi ve Tutumları Anketi kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların değerlendirdikleri ağrı yönetimi kalitesinde, ağrısının giderilme düzeyi 59.28±22.26 ve ağrı tedavisinden memnuniyet düzeyi 8.99±1.62 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to examine the quality of the pain management assessed by patients hospitalized in surgical clinics and the knowledge and attitudes of nurses working in surgical clinics, units or emergency room. Material and Method: The study was conducted in accordance with the descriptive and cross sectional research type. The data of the study were collected from patients who were hospitalized in surgical clinics over the age of 18 in the first 24 hours postoperatively and from nurses working in surgical clinics, surgical units and emergency room at a state hospital between January and March 2020. Patient Personal Information Form, Revised American Pain Society Patient Outcome Questionnaire, Nurse Personal Information Form and Nurses' Knowledge and Attitudes Survey Regarding Pain were used as data collection tools. Findings: In the quality of pain management evaluated by the patients, the level of relief of pain was 59.28±22.26 and the level of satisfaction with pain treatment was 8.99±1.62.