6-12 yaş grubu akut ve kronik hastalığı olan çocukların anksiyete düzeyleri ve azaltılmasında hemşirelerin rölü
The Role of the nurse's lowering of the anxiety level of sixthy scool age patients who have acute and chronic diseases
- Tez No: 48742
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLAY GÖRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
63 ÖZET Çalışma akut ve kronik hastalığı olan 6-12 yaş arası anksiyete düzeyini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanıp gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu; Şişli Etfal Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği ile Çocuk Cerrahisi Kliniklerinde yatan çocuklar 30 Akut, 30 Kronik hastalığı olan toplam 60 çocuk oluşturdu. Veriler araştırıcı tarafindan geliştirilen çocuk aile ve hastalığı tanıtıcı bilgileri içeren Anket Formu'nun hasta ile doğrudan yüz yüze görüşülerek, çalışmanın yapıldığı kliniklerin hekim ve hemşireleri ile iletişime geçilerek elde edilen bilgilerin doldurulması ve çocuklara Baykara tarafindan geliştirilen anksiyete ölçeği uygulanması ile elde edildi. Anket formu ve Anksiyete ölçeğinden elde edilen veriler istatiksel olarak yüzde ve ki-kare kullanılarak özel bir bilgisayarda SPSS (Statistical Package of Social Science) programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; akut hastalığı olan çocukların % 70'inde hafif, % 20'sinde orta, % 10'unda şiddetli düzeyde anksiyete belirlenirken, çok şiddetli64 düzeyde anksiyeteye rastlanmamıştır. Kronik hastalığı olan çocukların % 46.3'ünde hafif, % 40'ında orta, % 3.7'sinde şiddetli, % 10'unda çok şiddetli düzeyde anksiyete olduğu saptanmıştır. Akut hastalıklarda anksiyete düzeyi ile yaş.arasındaki ilişki anlamsız bulunurken, kronik hastalıklarda yaşın ilerlemesiyle anksiyete düzeyinde bir azalma olduğu görülmüştür. Hem akut hemde kronik hastalıklarda anksiyete düzeyi ile cinsiyet arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Anksiyete düzeyi ile deneklerin yattığı klinikler arasındaki ilişki araştırıldığında; akut hastalıklarda dahili kliniklerde, kronik hastalıklarda cerrahi kliniklerde anksiyete düzeyinin, arttığı saptanmıştır. Deneklerin anksiyete düzeyi ile hastane deneyimleri arasındaki ilişki araştırıldığında hem akut hem de kronik hastalıklarda hastane deneyimi bulunmayanlarda şiddetli ve çok şiddetli düzeyde anksiyeteye daha fazla rastlanmıştır. Akut hastalığı olan çocukların anksiyete düzeyi ile kronik hastalığı olan çocukların anksiyete düzeyi karşılaştırıldığında; kronik hastalıklarda anksiyete düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Akut hastalıklarda hafif düzeyde anksiyete düzeyi yoğunluk gösterirken, çok şiddetli anksiyeteye rastlanmamıştır. Kronik hastalıklarda ise çok şiddetli anksiyete gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
65 SUMMARY This study is made to evaluate the anxiety level of sixthy school age patients (6- 12 ages) who have acute and chronic diseases. This study group are consisting thirthy patients who have acute disaases and thirthy patients who have chronic diseases from Department of pediatric, Pediatric surgery and Ortopedie in Şişli Etfal Hospital. This study is made using anxiety scale, guestioneri forms which are replied by patients and interviews with doctors anr nurses in Ş|şli Etfal Hospital. The Baykara anxiety scate is used in this study. Answers which are from guestionçe forms, anxiety scate, nurses and doctors are evaluated by using computer program which is called SPSS (statistical package of Social Sciencel). According to the result; The anxienty level is measured as %70 mild, %20 moderate and %10 severe in patients who have acute diseases. There is no evidence of the most severe anxiety level. The anxiety level is measured as %46.3 mild, %40 moderate, %3.7 severe and %10 the most severe in patients who have chronic diseases. This is no66 relationship between anxiety level and patients afe in patients who have acute dizeases. Howewer, there is relationship between anxiety level and patient' s age in patients who have chronic diseases. Patients has to less anxiety whith older age.. There is no relationship between anviety level and gender in bath diseases. This study also shows that there is connection between anxiety level and clinics. The patients who have acute diseases have higher anxiety level in medical clinics. Patients who have chronic diseases have higher anxiety level in surgical clinics. This study also shows that, there is connection between anxiety level and hospital experimentBy acut diseases haved lower anxiety level but by chronic diseases was the level higher.