2 yaş üzeri obez çocuklarda plazminojen aktivatör inhibitör-1 ve doku plazminojen aktivatör seviyeleri
Plasminogen activator inhibitor-1 and tissue plasminogenactivator levels in obese children over 2 years old
- Tez No: 575934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TEMİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2017 Ocak ayından itibaren 2018 Ocak ayına kadar Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'na bağlı polikliniklere başvuran 2 yaş üstü 60 çocuk dâhil edildi. Vakalar demografik ve antropometrik değerlendirmelerine göre hasta ve kontrol grubu olarak 2 gruba ayrıldı. 30 obezite tanısı alan çocuk hasta grubu olarak sınıflandırıldı. Obezite tanısında VKİ persantilinin 95 ve üzeri olması kıstas olarak alındı. VKİ'i 95 persantilin altında olan 30 hasta kontrol grubu olarak sınıflandırıldı. Çalışmaya hastalar dâhil edilirken, herhangi bir kronik hastalığı veya akut enfeksiyonu olmaması açısından değerlendirme yapıldı. Hastalardan insülin, kan glikozu için alınan kanların yanında biyokimya tüpüne 5 cc kan alınarak PAİ-1 ve tPA çalışılmak üzere kan numuneleri toplandı. Tetkik almadan önce olguların 10-12 saat açlıkları olmasına dikkat edildi. HOMA skoru kullanılarak hastaların insülin dirençleri hesaplandı. PAİ-1 ve tPA serum seviyeleri eliza yöntemi ile çalışıldı. Alınan PAİ-1 ve tPA sonuçlarının farklılığına yönelik, hasta ve kontrol grupları arasında kıyaslama yapıldı. Ayrıca İD olan ve İD olmayan gruplar arasında da PAİ-1 ve tPA sonuçları karşılaştırıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Normal dağılım göstermeyen değişkenlerde iki grup karşılaştırmaları Mann-Whitney U testi ile incelenmiştir. İstatistik parametreleri Medyan (Q1-Q3) ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the levels of PAI-1 (Plasminogen activator inhibitor-1) and tPA (Tissue plasminogen activator) in the circulation of obese children, and to emphasize the risk status for a number of disorders in children with abnormal levels. Material and method: From January 2017 to January 2018, 60 children aged over 2 years who were admitted to outpatient clinics of Pediatrics Department of Kahramanmaraş Sütçü İmam University were included in the study. Cases were divided into two groups according to their demographic and anthropometric evaluations. According to BMI (Body Mass Index) values, 30 children were diagnosed as obesity who were classified as patient group and the others were classified as control group. While patients were included in the study, any chronic disease or acute infection was evaluated. Blood samples were collected from patients to study insulin, blood glucose, PAI-1 and tPA. It was noted that the patients had fasting for 10-12 hours before taking blood samples. Insulin resistance (IR) of patients was calculated by using HOMA (Homeostasis Model Assessment) score. PAI-1 and tPA serum levels were determined by elisa method. A comparison was made between the patient and the control groups for the difference of the PAI-1 and tPA results. In addition, PAI-1 and tPA results were compared between IR and non-IR groups. Results: Of the total cases, 53.3% (32 cases) were male, 46.7% (28 cases) had female gender (Table 1).