Pediatrik onkoloji hemşirelerinin deneyimleri, stres düzeyleri ve tükenmişlikleri üzerine bir çalışma
A study on the experiences, stress levels and burnouts of pediatric oncology nurses
- Tez No: 487437
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA ARIKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Okan Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin amacı pediatrik onkoloji hemşirelerinin deneyimlerinin incelenmesi ve mesleki stres ve tükenmişlik düzeylerinin ele alınmasıdır. Birinci çalışmada hemşirelerinin deneyimlerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında 12 pediatrik onkoloji hemşiresiyle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış ve görüşmeler tematik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda üç ana ve üç alt tema ortaya çıkmıştır. İkinci çalışmada, pediatrik onkoloji hemşirelerinin iş stresi ve tükenmişlik alt boyutları ele alınmıştır. Çalışma amacına uygun 30 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 1972 yılında House ve Rizzo tarafından geliştirilen; Türkçe'ye 2006 yılında Efeoğlu tarafından uyarlanan İş Stresi Ölçeği ile; 1981 yılında Maslach ve Jackson tarafından geliştirilen 1992 yılında Türkçe'ye uyarlanan Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. İş stresi ve tükenmişliğin alt boyutları birlikte analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda iş stresi ve tükenmişlik ve alt boyutlarının anlamlı bir ilişki içerisinde olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the stress and burnout levels of pediatric oncology nurses were investigated and their work experiences and problems were unraveled through individual interviews. The first study aimed to analyze the experiences of the nurses. In the study, 12 pediatric oncology nurses were interviewed semi-structured and the interviews were analyzed by thematic analysis method. As a result of the analysis, three main and three sub-themes emerged. In the second study, job stress and burnout subscales of pediatric oncology nurses were discussed. It was carried out with 30 nurses suitable for the study purpose. In our research, Work stress scale by House and Rizzo (1972) which was translated to Turkish in 2006 by Efeoğlu and Maslach Burnout Inventory (1981) which was adapted to Turkish in 1992 were used. Our quantitative analyses cover relationships of work stress and burnout together with their sub dimensions. Results of our study showed significant positive correlations between sub dimensions of work stress and burnout.