Evli bireylerde mükemmeliyetçilik, evlilik uyumu ve cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perfectionism, marital adjustment and sexual satisfaction in married individuals
- Tez No: 487442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PERVİN SEVDA BIKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, evli bireylerde mükemmeliyetçiliğin alt boyutları ile (kendine yönelik, başkalarına yönelik, sosyal olarak belirlenen mükemmeliyetçilik) evlilik uyumu ve cinsel doyum arasındaki ilişkiyi incelemek; ayrıca evlilik uyumu, cinsel doyum ve bazı demografik değişkenler (eğitim düzeyi, evlilik süresi, çocuk sahibi olup olmama durumu) arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Veriler 139 erkek, 152 kadından oluşan 291 evli bireyden toplanmıştır. Bu çalışmada ölçüm aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Çift Uyum Ölçeği ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucu başkalarına yönelik ve sosyal olarak belirlenen mükemmeliyetçilik boyutundaki yüksek puanlar ile evlilik uyumundaki düşük puanlar ilişkili bulunurken, kendine yönelik mükemmeliyetçilik boyutu ile evlilik uyumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca katılımcıların kendine yönelik ve sosyal olarak belirlenen mükemmeliyetçilik boyutundaki yüksek puanlar ile cinsel doyumundaki düşük puanlar ilişkili bulunurken başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik boyutundaki yüksek puanlar ile yüksek cinsel doyum puanları ilişkili bulunmuştur. Pearson Korelasyon Analizi ve T-testi sonucu evlilik uyumu ve cinsel doyum ile bahsedilen demografik değişkenler arasında sadece cinsel doyumun çocuk sahibi olup olmama durumu ile anlamlı ilişkisi bulunmuştur. Buna ek olarak evlilik uyumu ile cinsel doyum arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar literatür ışığında değerlendirilmiş, araştırmadaki sınırlılıklar tartışılmış ve ileride yapılabilecek araştırmalar için öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between perfectionism (self-oriented, other-oriented and socially prescribed perfectionism) and marital adjustment and sexual satisfaction and to evaluate the relationship among marital adjustment, sexual satisfaction and some demographic variables (level of education, length of marriage, having a child/children or not). Data were collected from 291 married individuals (139 male, 152 female). In this study, Sociodemographic Information Form, Multidimensional Perfectionism Scale, Dyadic Adjustment Scale and Golombok- Rust Sexual Satisfaction Scale were used as measurement tools. As the result of regression analysis, it was revealed that higher levels of other-oriented and socially prescribed perfectionism were associated with lower levels of marital adjustment while an association between higher levels of self-oriented perfectionism and higher levels of marital adjustment was found. Besides, higher levels of self-oriented and socially prescribed perfectionism were found to be associated with lower levels of sexual satisfaction while higher levels of other-oriented perfectionism was found to be related to higher levels of sexual satisfaction. The results of Pearson Correlation Analysis and T-test revealed that a statistically significant relationship was found only between the sexual satisfaction and having a child/children which is one of the demographic variables mentioned above. Furthermore, a significant positive correlation was found between marital adjustment and sexual satisfaction. The findings were evaluated in the light of relevant literature, limitations of the study were discussed and recommendations were made for further research studies.