Evlilik memnuniyetini yordayan ilişkisel ve kişisel değişkenler
Relational and personal variables that predicted marital satisfaction
- Tez No: 371153
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAZİYE BİLGE UZUN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Evlenmek; insanların tamamına yakınının hayatında en az bir defa gerçekleştirdiği bir eylem olmakla birlikte toplumun bireyden beklediği bir etkinlik, kimilerine göre bir gelişim görevi sayılmaktadır. Evlilik kurumu; şüphesiz bireyin hayatının her alanıyla ilintili, sona erdiğinde hayatında derin izler bırakan, bazen travmalar yaratan bir olgudur. Evliliği devam ettirmeyi sağlayacak etkenlerden en önemlisi de, bireylerin evliliklerinden duydukları memnuniyettir. Evlilikteki memnuniyet; sadece evlilik ilişkisini sürdürmekte değil, bireyin sosyal ilişkilerinde, iş yaşamında ve genel yaşamında psikolojik olarak iyi olması bakımından da önemli olduğu, bilinen bir gerçektir. Bu doğrultuda bu araştırmanın amacı, evlilik memnuniyetini yordayan ilişkisel ve kişisel değişkenleri belirlemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayanan betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi; Sivas ili içerisinde ikamet eden ve uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 178'i erkek, 200'ü kadın toplam 378 evli bireyden oluşmaktadır. Örneklemi oluşturan bireylere, Demografik Bilgi Formu, Evlilik Yaşamı Ölçeği, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Affedicilik Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi ve İlişkilerde Mutluluk Ölçeği uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizi SPSS 19.0 paket programı yardımıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Hiyerarşik Regresyon Analizi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularında; ilişkideki mutluluğun, mükemmeliyetçiliğin alt boyutlarından kendine yönelik mükemmeliyetçiliğin, affedici, dışadönük ve duygusal olarak tutarsız olma kişilik özelliklerinin memnuniyeti ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Mükemmeliyetçiliğin başkalarına yönelik ve başkalarının belirlediği mükemmeliyetçilik boyutlarının ise evlilik memnuniyeti ile ilişkili olmadığı saptanmıştır. Ayrıca; ilişkideki mutluluğun, affedicilik kişilik özelliğinin ve beş faktör kişilik özelliklerinden dışadönüklük ve duygusal dengesizliğin evlilik memnuniyetinin anlamlı yordayıcıları olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında; evlilik memnuniyetinin cinsiyet, yaş ve evlilik süresi değişkenlerine göre farklılaştığı, eğitim durumu ve çocuk sayısı değişkenlerinden etkilenmediği de bulgular arasındadır.
Özet (Çeviri)
Almost all of the World population marries at least once in their life time. Nevertheless, in reality, only half of all marriages last a lifetime. The most important factor in marriage to manage is the satisfaction that they obtain. It is reality that marital satisfaction does not only related to maintain the relationship but also related to the social and work relationships. In this respect, the purpose of the present research is to find the personal and relational factors predicted marital satisfaction.The present study is based on descriptive and survey research. The sample of the study included 378 (178 male and 200 females) married individuals. The participants were administered to Demographic information form, Marital Life Scale, Multidimensional Perfectionism Scale, Trait Forgivingness Scale, Adjective Based Personalitiy Testand Relationship Happiness Questionnaire. The data obtained from the study was analysed by utilizing SPSS 19.0 packet program. Through the study Pearson Moments Correlation Analysis, Hierarchical Regression Analysis, t-test and One Way ANOVAwere used to analyse data.The findings revealed that happiness in the relationship was correlated with self prescribed perfectionism, forgiveness and extravertedness and emotional inconsistency. The results demonstrated that other oriented perfectionism was not correlated with marital satisfaction. Moreover, marital happines, forgiveness and extravertedness and emotional inconsistency factoras were found to be the significant predictors of marital satisfaction. Besides these findings, the results showed that marital satisfaction level differ in terms of the gender, age and duration of marriage but does not differ in terms of the eduction levels of the participants and number of children.