Süt ineklerinde subklinik mastitisin süt taurin konsantrasyonu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of subclinical mastitis on milk taurine concentration in dairy cows
- Tez No: 487448
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜL FATMA YARIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Taurinin subklinik mastitiste herhangi bir rolünün olup olmadığının belirlenmesi ve subklinik mastitisin laboratuvar doğrulamasında kullanılan somatik hücre sayısı ile taurin düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, laktasyon periyodunda bulunan toplam 40 adet, 3-6 yaşlı, süt ineğinden alınan süt örnekleri kullanıldı. Subklinik mastitisin teşhisi, Kaliforniya Mastitis Test (CMT) ve sütte somatik hücre sayısının belirlenmesi ile gerçekleştirildi. CMT pozitif (+) ve SHS>300.000 olan 20 adet inek deneme grubunu, CMT negatif ve SHS
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine whether taurine had any role in subclinical mastitis and to reveal the relationship between taurine concentration and somatic cell counts used for laboratory confirmation of subclinical mastitis. Material and Method: A total of 40 milk samples that collected from dairy cows aged between 3-6 years in the lactation period were used in this study. California Mastitis Test (CMT) and somatic cell counts were determined in the diagnosis of subclinical mastitis. The trial group consisted of 20 milk specimens positive for CMT and SHS>300.000 of milk and control group consisted of 20 milk specimens negative for CMT and SHS