Futbolda penaltı atışına etki eden bazı çevresel faktörlerin incelenmesi
Investigating some environmental factors that affect penalty kick in football
- Tez No: 487449
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİRZEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, müsabaka ortamı ile ilgili öngörülebilir bazı çevresel değişkenlerin penaltı atışına etkisi olup olmadığının araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Giresunspor ve Bölgesel liglerde en az 5 yıldır futbol oynayan lisanslı 30 futbolcu gönüllü katılmıştır. Araştırmada toplamda 450 penaltı atışı gerçekleştirmiştir. Atış esnasında hız ölçer kullanılmış, futbolcuların farklı ses seviyesi ortamlarındaki ve kale arkası görüntü karmaşası durumundaki penaltı atışları değerlendirilmiştir. Bulgular: Penaltı atışlarının 323'ü (%71,77) gol ile sonuçlanmış, 127'si (%28,22) golle sonuçlanmamıştır. 450 penaltının top hızı ortalaması 67,84 (km/s), gol olanların hız ortalaması 70,56 (km/s), gol olmayanların hız ortalaması 60,94 (km/s) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to search if there is any effect of some foreseeable environmental factors on the penalty kicks in a competitive environment or not. Material and Method: 30 licenced footballers that have been playing football for 5 years at least in Giresunspor and Regional Leagues have volunteered in participating. A speedo meter was used during penalty kicks, penalty kicks of footballers' in different sound level environment sand in environments with disturbance behind the goal post were assessed. Results: In the whole study, 323 (%71,77) penalty kicks of all have resulted positively however, 127 (%28,22) penalty kicks have resulted negatively. The average speed of taken all 450 penalty kicks has been measured as 67,84 km per hour.