Akut romatizmal ateşli hastaların tam kan sayımı parametrelerinin hastalığın seyri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Variables whole blood parameters between patients with diagnose acute rheumatic fever
- Tez No: 487479
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEKİ BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Akut romatizmal ateş (ARA) tanısı konularak, tedavi altına alınan hastalarda başvuru sırasındaki tam kan parametrelerinin, tedavi öncesi ve tedavi sonrası değişkenlerin; kapak lezyonlarının varlığı, şiddeti ve seyri ile ilişkisi olup olmadığı ve sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Böylece rutin yapılan ve ucuz bir tetkik olan tam kan sayımındaki parametrelerden yararlanılarak kronik ve önemli morbidite nedeni olabilen akut romatizmal ateşin seyri konusunda fikir sahibi olunabilmektir. Gereç ve Yöntemler: Ocak 2012-Aralık 2016 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalında, akut romatizmal ateş tanısı konulan hastaların tam kan parametreleri, klinik ve ekokardiyografik bulguları retrospektif olarak taranmıştır. Bulgular: Akut romatizmal ateş tanısı konan hastaların, tanı sırasında alınan rutin tam kan sayımı ve akut dönem geçtikten sonra alınan tam kan sayımı ile kontrol grubunun tam kan parametreleri ile ekokardiyografık veriler kıyaslandı. Çalışmamızda hemoglobin, beyaz küre sayısı, nötrofil/lenfosit (N/L) oranı, ortalama trombosit hacmi (MPV), eritrosit dağılım genişliği (RDW), C-reaktif protein (CRP) ve eritrosit sedimentasyon hızı (ESR) incelendi. Çalışmamızda ARA tanısı konan hastaların tam kan parametreleri, karditin ağırlığına göre ve kapak lezyonlarına göre kontrol grubu ve kendi arasında (tedavi öncesi, tedavi sonrası) istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmamızda hemoglobin düzeyi ve RDW değeri kontrol grubu ile yapılan karşılaştırmada düşük bulundu ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Akut romatizmal ateşli hastalarımızda N/L oranı, CRP ve ESR değerleri kontrol grubuna göre yüksek tespit edildi ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Sonuç: Tanı esnasında Hb değeri ve RDW değerlerindeki düşüklüğün kontrol incelemesinde normal değerlere gelmesinin hastaların kapak tutulumunun prognozunun iyi olacağını ancak N/L oranı, MPV ve lökosit sayısında görülen değişikliklerin hastalığın progresi ile ilişkisinin olmadığı ve bir öngördürücü olarak kullanılamayacağını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: Find association with presence, severity and course of value lesions, comparing pre-treatment and post-treatment variables and whole blood parameters between patients with diagnose acute rheumatic fever (ARF) in treatment and healthy control group. So, have an idea about course of ARF, which can be chronic and cause of important morbidity by using whole blood parameters, which are routinely and cheep tests. Material and Methods: Blood parameters, clinical and echocardiographic findings of patients diagnosed with diagnose AFR were retrospectively used at the Dicle University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Cardiology, between January 2012 and December 2016. Results: Compared whole blood parameters and echocardiographic findings; during diagnose ARF, after acute period of ARF and healthy control group. In our study, hemoglobin, number of white blood cells, neutrophils/lymphocytes ratio (N/L), mean platelet volume (MPV), red cell distribution width (RDW), C-reactive protein and erythrocyte sedimentation rate (ESR) were examined. In our study, whole blood parameters of patients with diagnose ARF were istatistically compared with healthy control groups (pre and post treatment) accordance severe carditis and valvular lesions. In our study, values of hemoglobin and RDW were lower than healthy control group and differences between their values were istatistically significant (p0,05). For the patients with diagnose ARF; N/L ratio, CRP, ESR values higher than healthy control groups values and istatistically significant (p0,05). Conclusion: Returning to normal values for Hb and RDW, from low values during diagnosis, show us good prognosis for valvular lesions, but N/L ratio, MPV and number of leukocytes not effective on progress and non-significant.