Bazı kimyasal uygulamaların ve katlamanın kuş kirazı (prunus avium l.) tohumlarının çimlenme yeteneği üzerine araştırmalar
Investigations of some chemical treatments and stratification of mazzard (prunus avium l.) seed germination ability
  1. Tez No: 487483
  2. Yazar: MELİKE ÇETİNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, kiraz ve vişnenin önemli bir anacı olan kuş kirazı (Prunus avium L.) tohumları üzerine 2003-2004 deneme yılında yürütülmüştür. Çalışmada, tohumların canlılık oranı ve farklı katlama sürelerinin, tohum kabuğunun kırılmasının ve bazı kimyasal uygulamalarının (thioure, GA3, KNO3) P. avium tohumlarının çimlenmesi üzerine etkisi araştırılmıştır. Tetrazolium testi sonucunda, embriyoların % 54' ü tam boyanmış, % 33' nün ise ¾' ü boyanmıştır. Farklı uygulamaların çimlenme üzerine etkisinin araştırıldığı bu çalışmada en yüksek çimlenmeyi (% 79.74), 120 günlük nemli ortamda katlama sonrası kabuğu kırılan ve 500 ppm' lik GA3 solüsyonunda bırakılan tohumlar göstermiştir. Sadece katlama yapılan kabuklu (% 44.53) ve kabuksuz (% 56.91) tohumlarda, en yüksek oranda çimlenme 120 günlük katlama sonrasında görülmüştür. Genelde, katlama sürelerinin artışı ile tohumların çimlenme oranları artmıştır. Katlama yapılmayan ve kimyasal uygulamalara maruz bırakılmayan hem kabuklu hem de kabuksuz tohumlarda hiç çimlenme olmamıştır. Katlama + kimyasal uygulanan kabuklu tohumlarda en yüksek çimlenme oranları, 120 gün katlama + (uygulanan doz nedir?) KNO3 (% 64.54), 120 gün katlama + 10000 ppm Thioure (% 60.89), 120 gün katlama + 500 ppm GA3 (% 60.85) uygulamalarında görülmüştür. Kabuksuz tohumlarda ise en yüksek çimlenme oranları, 120 gün katlama + 500 ppm GA3 (% 79.74), 120 gün katlama + 10000 ppm KNO3 (% 74.24), 100 gün katlama + 10000 ppm Thioure (% 72.58) uygulamalarında ortaya çıkmıştır. Kabuksuz tohumların kabuklu tohumlara göre daha erken sürede çimlendiği, çimlenme için geçen ortalama gün sayısına göre tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The mazzard cherry (Prunus avium L.) seeds that are important rootstocks for sweet cherry and sour cherry trees were used in this study in the year of 2003-2004. In this research, viability rates of seeds and effects of different stratification periods, removal of seed coat, and some chemical treatments (thioure, GA3, KNO3) on germination of mazzard seeds were investigated. In the result of tetrazolium test, as the 54 % of embryos were completely painted 33 % of them were painted in the rate of ¾. Different treatments were applied to seeds. The highest average germination (79.74 %) was obtained by stratification for one-hundered-twenty days at 4 °C + removal of seed coats + soaking in a solution of GA3 at 500 ppm. The seeds only stratificated as with coat and without coat showed the highest germinating rates after 120 days of stratification (44.53 % and 56.91 %, respectively). Generally, germination rates increased with increasing of stratification period. Both of the seeds with coat and the seeds without coat which were not exposed to stratification and chemical treatments did not germinate. In the stratification + chemical treatments, the highest germinating rates in the seeds with coat appeared in the 120 days stratification + KNO3 treatment (64.54 %), 120 days stratification + 10000 ppm Thioure treatment (60.89 %), 120 days stratification + 500 ppm GA3 treatment (60.85 %). In the seeds without coat, the highest rates were in the treatments of 120 days stratification + 500 ppm GA3 (79.74 %), 120 days stratification + 10000 ppm KNO3 (74.24 %), 100 days stratification + 10000 ppm Thioure (72.58 %). It was found that the seeds without coat germinated earlier and faster than the seeds with coat due to measurement germination day (MGD).