Mastaljili hastalarda aleksitimi düzeyi, bilgilendirme ve psikoeğitimin anksiyete ve ağrıya etkisi
Alexithymia level of the patient with mastalgia: The effect of information and psychoeducation upon anxiety and pain
  1. Tez No: 487486
  2. Yazar: AGAH BAHADIR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. SAFA ÖNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Mastalji, günlük yaşamı etkileyen ve önemli tıbbi maliyetlere yol açan bir durum olarak kabul edilmektedir. Yapılan çalışmalarda mastaljinin ruhsal, sosyal ve iş-okul aktivitelerinin yanında seksüel yaşantıyı da önemli derecede etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada organik etiyolojisi olmayan bir grup mastaljili hastada aleksitimi düzeyi, bilgilendirme ile psikoeğitimin anksiyeteye ve ağrıya etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Meme polikliniğine 01.06.2011 - 01.06.2012 tarihleri arasında altı aydan uzun süreli tek ya da iki taraflı“meme ağrısı”şikayeti ile başvuran hastalardan organik neden saptanmayan, menopoz öncesi dönemde adetleri düzenli olan 88 hasta çalışmaya alınmıştır. Çalışmaya dahil olan her hastanın yazılı onamı alınmıştır. Hastalara sosyo demorafik veri formu, genel psikiyatrik değerlendirmede Psikolojik Belirti Tarama Testi (SCL-90), aleksitimi ölçümünde Toronto Aleksitimi Skalası-20 (TAS-20), anksiyete değerlerini değerlendirmede Hamilton Anksiyeyete Ölçeği (HAM-A), Durumluk ve Sürekli Anksiyete Envanteri (STAI-I, STAI-II) ve ağrıyı değerlendirmede Görsel Ağrı Skalası (VAS) uygulanmıştır. Hastalardan randominize seçilen 64 hastaya meme anatomisi ve meme ağrısının nedenleri, kendi kendine meme muayenesinin anlatılması gibi genel bilgiler yanında ağrıyla baş edebilme yolları hakkında psikoeğitim verilmiştir. Geriye kalan 24 hastaya bilgilendirme ve psikoeğitim verilmedi. Tüm hastalar HAM-A, STAI-I, STAI-II, VAS testleri uygulanmak üzere bir ay sonra tekrar çağrılmıştır. Bulgular: Hasta gruplarında TAS-20 sonucu grup 1‟de 53,05±11,39 iken grup 2‟de 45,62±14,01 olup gruplar arasında istatistiksel anlamda fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Mastalgia is accepted as a condition that affects on daily life and cause consequent medical costs. Studies has been pointed out that mastalgia not only impact on spiritual, social, occupational life and school activities but also effect sexual life, vastly. In this study, our aim was to evaluate the effect of alexithymia level, information and psychoeducation upon anxiety and pain in a group of patient with mastalgia without organic etiology. Material and Method: 88 Patients who were admitted to the General Surgery Breast Polyclinic of Adana Numune Education and Research Hospital between 01.06.2011 and 01.06.2012 with unilateral or bilateral breast pain longer than 6 months without organic disease and menstrual cyclic disorders were enrolled to the study. Written informed consent was obtained from all participants. Social demographic data form, Psychological Symptom Screening Test (SCL-90) for Psychiatric evaluation, Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS-20) for Alexithymia evaluation, Hamilton anxiety scale (HAM-A), State Anxiety Inventory (STAI-I), Trait Anxiety Inventory (STAI-II) for anxiety situation and Visual Analog Scale (VAS) for pain was applied to the patients. We advised randomly selected 64 patients of not only general information about breast anatomy, etiologic factors of breast pain, self-assessment of breast but also gave psychoeducation to cope with pain. Psychoeducation and information was not performed rest of the participants (n=24, group 2). All patients were called in order to perform HAM-A, STAI-I, STAI-II, VAS tests after a month. Results: TAS-20 was not significant between group 1 and group 2 (53.05±11.39 and 45.62±14.01, respectively). When we consider about the HAM-A and VAS test, there was no significant difference between HAM-A -1 and VAS-1 tests. In contrast, we observed a significant difference between groups according to HAM-A-2 and VAS-2 tests. On the other hand, STAI-I test results were similar between group 1 and group 2, but STAI I-2 test was significant difference between groups. In contrast, when we consider STAI-II-1 test, we found no difference between groups but STAI-II-2 test was significantly different between groups. Conclusion: Alexithymia features were observed in patients with mastalgia without organic disorder. Anxiety scores and pain results were significantly improved in the group which was informed and educated. According to these findings, information and psychoeducation of the patients with mastalgia might be a favorable option to improve pain and anxiety score.