Premenstrüel sendromlu olgularda, vitex agnus castus ekstresinin etkinliğinin, monofazik, çok düşük dozlu, kombine oral kontraseptiflerin etkinliğiyle karşılaştırılması
The comparison of the activity of the vitex agnus extrate and the monophasic, very low dosage, combined oral contraceptives in premenstrual syndrome
- Tez No: 138770
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY KURTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
8. ÖZET PMS'nin etyolojisini bulmaya yönelik araştırmaların bir çoğu, menstrüel siklustaki hormonal dalgalanmalar üzerine yoğunlaşmıştır. Premenstrüel sendromunun siklik karakteri ve luteal fazda görülmesi, araştırmacıları seks steroid hormon düzeylerini incelemeye yöneltmiştir. Ancak, Frank (1931)' in, kanda steroid hormonlarının normalden yüksek olmasının premenstrüel sendroma neden olduğunu savunmasından beri yapılan pek çok araştırmaya rağmen, PMS'in etyolojisi tam anlamıyla aydınlatılamamıştır. Ovülasyon sırasındaki hormonal değişikliklerin PMS'i indüklediği düşünülerek, östrojen-gestajen preparatları, overyan siklik aktiviteyi baskılamak amacıyla kullamlmaya başlanmıştır. Günümüzde, oral kontraseptifler (OKS), PMS tedavisinde yaygm olarak kabul görmektedir. Ancak düzenli menstrüel sikluslara sahip hastalarda luteal fazda gözlenen başağnsı, memelerde hassasiyet, bulantı ve kilo alma gibi fizyolojik semptomlar ile depresif belirtiler, irritabilite ve duygudurumda dalgalanmalar gibi emosyonel semptomların genelinin tedavisinde östrojen-progesteron içeren preparatların kullanımının, bu semptomların tümünü oluşturabilecek yan etkilerinden dolayı kullanımı, hasta uyumu açısından azalmaktadır. Genel olarak PMS tanısı, retrospektif olarak konulmakta ve tedavisi genellikle semptomatik amaçlı planlanmaktadır. Çalışmamızda, prospektif olarak premenstrüel sendrom tanısı konulan 124 hasta dahil edilmiştir. Randomizasyonu takiben gruplardan birine (n=61), vitex agnus castus extresi (Agnucaston® 40 mg, Biomeks, Ankara, Türkiye) hergün bir tablet ve diğer gruba (n=63), monofazik, çok düşük dozlu, kombine bir oral kontraseptif (Miranova®, Schering Alman, İstanbul, Türkiye) menstrüasyon başlangıcından 21. güne kadar günde bir draje olarak üç siklus boyunca verilmiştir. Hastalar, ilaç aldıkları yaklaşık üç aylık dönem boyunca her ay premenstrüel semptom değerlendirme takvimi (COPE) doldurmuşlardır. Bu takvim, premenstrüel sendrom tanısı koymamızda aynı hastalarda çalışma öncesi ardarda iki siklus kullandığımız, uluslararası standart tanı kriterlerini içermektedir. PMS 'de gözlenen affektif semptomların en önemli ikisi depresyon ve anksiyetedir. Ancak bu hastalarda depresyon ve anksiyetenin psikolojik kökenli olup olmadığının ayırıcı tanısının yapılması gerekmektedir. Çalışmamızda, hastaların duygudurum skorlarım ölçmek amacıyla, ülkemizde geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) kullanılmıştır. Ölçek, kliniğimiz Psikologu danışmanlığında uygulanıp, değerlendirilmiştir. 37PMS tanısı alan hastaların Miranova® grubunda 26 'sı, Agnucaston® grubunda ise 28'si mastalji semptomuyla ön plana çıkmaktaydı. Bu hastalarda, tedavi etkinliği ayrıca Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde, ölçümle belirtilen veriler için gruplar arası karşılaştırmalarda, Tek Yönlü Varyans Analizi, gruplar normal dağılım göstermediğinde Kruskall-Wallis testi uygulanmıştır. Gruplar arasında farklılığı yaratan grubu belirlemek için Mann Whitney U testi, iki grubun önceki ve takip değerleri arası ilişkiler için Student's t testi ve sayımla belirtilen verilerde ise Khi-kare testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, premenstrüel sendromun tedavisinde her iki grup ilacın etkinliği arasında fark saptanmamıştır. Ancak, Agnucaston® kullanımı ile mastalji tedavisinin ilacın kesilmesini takiben devam ettiği ve depresif semptomların ön planda olduğu hastalarda Agnucaston®'un etkinliğinin fazla olduğu gözlenmiştir. 38
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Majority of the research aimed to find out the etiology of premenstrual syndrome (PMS), focus on the hormonal changes during the menstrual cycle. The cyclic character of PMS and observation of PMS in luteal phase led the researchers to examine sex steroid hormon levels. However, despite lots of research done, since Frank (1931) proposed higher levels of steroid hormones in blood causes PMS, the etiology of PMS is still unknown. In this study, it is aimmed to determine the etiology of PMS by evaluating two different treatment options. Thinking that hormonal changes during ovulation induces PMS, estrojen-gestagen preperations are used to supress cyclic ovarian activity. Currently, oral contraceptives are popular choice of treatment of PMS. However, in the management of physiologic symptoms like headache, breast tenderness, nausea and weight gain; and emotional symptoms like depression and irritability seen in patients with regular menstrual cycles, usage of estrogen- progestogen contaning preparations, is declining due to patient compliance. This is because of their side effects causing all of these symptoms by their owns. Generally, diagnosis of PMS is reached retrospectively and treatment is planned for symptomatic relief. In our study, diagnosis of PMS in 124 patients were done prospectively. Following randominization, vitex agnus castus extract (Agnucaston® 40 mg, Biomeks, Ankara, Turkey) was given one tablet daily to first group (n=61) and monophasic, very low dose, combined oral contraseptive (Miranova®, Shering German, Istanbul, Turkey) was given one tablet between 1st and 21st days of menstruation daily to the other group (n = 63). Under 3 month-period of drug treatment, patients were told to fill the Calender of Premenstrual Experiences (COPE). This calender contains International Standart Diagnostic Criterias. Just before the study, COPE was used for 2 cycles, to put PMS diagnosis on. Two important affective symptoms seen in PMS are depression and anxiety. However, in these patients with PMS, differential diagnosis should be done for depression and anxiety. In this study, mood scores were measured with Hospital Anxiety and Depression Scale. Reliability tests of this scale were done in our country. Scale was performed and evaluated under supervision of our clinic psychologist. 39Among patients with PMS diagnosis, 26 from Miranova® group and 28 from Agnucaston® group had prominent mastalgia symptoms. In these patients, efficacy of treatment is assesed also by Visual Analog Scale (VAS). As a result, we concluded that both two drugs are effective in the treatment of premenstrual syndrome. However, those patients taking Agnucaston®, were of more relief for the mastalgia. And this relief was seen to continue even after the quition of the treatment. Also the efficacy of Agnucaston® was seen to be higher in the patients with prominent depressive symptoms. 40